Српски државјанин чиј идентитет и возраст се уште не е познат се удавил попладнево во познатото грчко одморалиште Платамона на Егејското крајбрежје.

Според првичните информации, најверојатно станува збор за срцев удар.

Уште еден маж денеска извлечен мртов од морето

– Во саботата, 6 јули напладне, постар маж бил извлечен во несвест од морската област Палиури, во Халкидиким објавија грчките медиуми.

Според информациите на Karfitsa.gr , повозрасниот маж, на возраст од околу 80 години, бил извлечен во несвест од морската област во Палиури, општина Касандра, на првиот крак на Халкидики.

Спасителот веднаш пристигнал на местото на настанот и околу 40 минути се обидувал да го оживее старецот со CPR, но тоа не било можно.

Конечно, на местото на настанот била повикана брза помош на ЕКАБ за да го подигне несреќниот маж, а информирана е и крајбрежната стража.