Според „Фајненшл тајмс“, рускиот претседател Владимир Путин повеќе не е заинтересиран за дипломатски напори за ставање крај на војната во Украина. Тој сега само сака да окупира што е можно повеќе украинска територија.

Тројца извори кои зборуваа за ова за Фајненшл тајмс изјавија дека минатиот месец, по неуспесите на Русија на бојното поле, и пред да биде обвинет за воени злосторства во Мариупол и Буча, Путин „сериозно размислувал“ за мировни преговори со Украина.

„Имаше надеж за договор. Путин одеше ваму-таму. Тој мора да најде начин преку кој ќе излезе од ова како победник“, рече еден од тројцата извори.

Меѓутоа, откако крстосувачот „Москва“ потона, извори на „Фајненшл тајмс“ велат дека Путин им рекол на луѓето вклучени во мировните преговори дека не гледа никакво можно решение преку дипломатија и дека преговорите завршиле во „ќорсокак“.

Според еден извор, „Путин бил против потпишување било што“ откако била изгубена „Москва“, водечкиот брод на руската флота и „гордоста на руската флота“.

„По „Москва“, [Путин] не изгледаше како победник бидејќи тоа беше понижување“, додаде изворот на ФТ.

Еден извор, исто така, рече дека Путин „искрено верува во глупостите што ги слуша на [руската] државна телевизија“ и дека сака „голема победа“.

Според Фајненшл тајмс, украинските и западните функционери отсекогаш се сомневале во искреноста и посветеноста на Путин на мировните преговори, обвинувајќи го дека само купува време за нови офанзиви.

Шефот на армијата: Русите подготвуваат офанзива од Керсон

Воениот лидер на јужниот централен град Криви Рих рече дека Русија подготвува голема офанзива од Керсон, додавајќи дека одбраната во областа се зајакнува.

Олександр Вилкул рече дека руските сили „формираат офанзивна ударна формација во регионот Керсон“.

– Ја чекаме нивната можна транзиција во офанзивата во наредните денови. Но, за нив знаеме повеќе отколку што мислат; ги разбираме сите нивни планови и сме целосно подготвени за секоја ситуација.