Драган Станковиќ (21) е уbиен со кујнски ноzh во изнајмена куќа во село во близина кај српскиот град Љиг, а полицијата ја привела неговата бремена невенчана сопруга (16). Како што дознава српски КУРИР, инцидентот се случил во четвртокот околу 20 часот.

– Двајцата живееја сами како станари. Кобната вечер, Драган се вратил од работа, а сопругата го пречекала и подготвила вечера. Јадеа и претпоставувам дека се скарале на масата. Од нивната куќа имаше силни вресоци, пискања, звуци, но не ни беше чудно, бидејќи во спротивно тие постојано се расправаат, вели соседот и додава:

– Наскоро ја видовме полицијата, тие отидоа кај нив. Тогаш слушнавме што се случи. Ужасно. Слушнавме дека девојчето, кое е во третиот месец од бременоста, го прободело Драган во градите, односно директно во срцето, а потоа го спакувало ноzhот во фиока. Веројатно мислела дека со тоа ќе се покрие трагата, но полицијата веднаш го пронајде.

Соседите велат дека младиот човек бил жив по доаѓањето на полицијата и брзата помош, но тој починал три часа по приемот во болницата.