СПЛИТ го потресе убиството на младото момче Лука Б. (22) кое петокот вечерта беше избодено со нож. Главен осомничен за неговото убиство е 31-годишен маж кој полицијата го донела со лисици, облечен во заштитно одело и во придружба на форензичари во зградата каде што вообичаено живее и од каде го зел ножот. Тоа е снимено од камерите на RTL.

Кривичната истрага се уште е во тек, а осомничениот се уште не е донесен во жупаниското државно правобранителство во Сплит. По убиството тој со нож во рацете застанал над жртвата.

Во градот кружи и многу вознемирувачко видео од прозорецот на зградата пред која се случи убиството. Снимен е веднаш по убиството, а на него се гледа како 31-годишниот осомничен убиец стои со голем нож во рацете, додека младиот човек што го прободел во градите лежи под него на земја.

Во позадина некој вика „јавете се на 911“, додека човек со нож во рацете само стои таму. Избодениот млад човек починал на пат кон болница. Во КБЦ Сплит 45 минути се обидувале да го реанимираат, но безуспешно.

Убиецот (31) кој веднаш се уапсен

Како што јави Слободна Далмација, полицијата во станот на убиецот го пронашла ножот со кој бил убиен младиот човек. Вкупната должина на ножот е 37 сантиметри, а самото сечило е 24 сантиметри. Уапсениот не и кажал ништо на полицијата, а службено го бранеше сплитскиот адвокат Дарко Станиќ, кој не сакаше да даде изјава.

– Десетина пати беше апсен за тепачки, бандитски кражби, нарушување на јавниот ред и мир, дрога… Но, има над триесетина случаи, а не знаеме колку одлежал, бидејќи ни се чини дека никогаш не ја напуштиле улицата, рекле познаници на сторителот.

Братот на осомничениот убиец: Видов локва крв, зачудено прашав што е ова, ми велат – брат ти уби некого

Покрај двајцата постари браќа, полицијата го привела и третиот брат на осомничениот, Иван, но набрзо бил ослободен. Се посомневале дека и тој учествувал во конфликтот кој настанал кога браќата побарале пари од групата млади луѓе. Откако тие одбиле, постариот отишол дома, земал нож и го убил младиот човек на улица. Брзата помош пристигнала за неколку минути, но убодната рана била смртоносна.

„Поминав овде, видов локва крв и двајца полицајци. Застанав зачудено и реков – што е ова? А тие велат – твојот брат убил некого“, изјави за РТЛ Данас Иван Рушиќ, братот на осомничениот.

Таткото се прости од убиениот млад човек

Убиениот 22-годишник до пред неколку години тренирал и играл фудбал, а последните години заработувал работејќи во теретаната на својот вујко во Мејаши, Сплит. Пријателите и познаниците го фалат како добар млад човек кој не правел никакви проблеми.

Неговиот татко се прости од него на социјалните мрежи во саботата. На него и неговата сопруга им бил син единец.

– Драг сине, нека те чуваат ангелите на рајот, напишал таткото.

Убиениот Лука Б. (22)

Осомничениот убиец е поврзан со братот на Филип Завадлав

„Во моментот кога лицето дојде во болница, сите витални знаци веќе не беа во функција, вклучително и дишењето и циркулацијата и пулсот. Така што во пракса не ни остана ништо друго освен веднаш да започнеме со реанимација“, изјави Јосип Крниќ.

На влезната врата се уште се видливи траги од крв, од која осомничениот синоќа излегол со нож со сечило од 24 сантиметри и му го одзел животот на младиот човек (22).

Според РТЛ, мажот (31), кого полицијата го доведува во врска со ова злосторство, како и неговите браќа, е поврзан и со братот на Филип Завадлав, кој пред пет години изврши тројно убиство во Сплит. Последниве години често се гледаат во друштво на помладиот брат на Филип, Станислав, а сите имаат големо полициско досие.