Наградуваниот готвач и австралиски водител на MasterChef, Џок Зонфрило, ненадејно почина на 47-годишна возраст. Шкотланѓанецот работел во реномирани ресторани ширум светот, пишува Би-Би-Си, пред да отвори свој во Австралија. Неговата смрт ја потврди Network 10 на денот на премиерата на новата сезона на австралискиот MasterChef. Зонфрило зад себе ја остави сопругата Лорен Фрид и четири деца, кои во изјавата изјавија дека им е скршено срце.

„За оние кои вкрстиле со неговиот пат, станале негов партнер или имале среќа да бидат негово семејство, ве молиме чувајте го овој горд Шкотланѓанец во вашите срца кога ќе го пиете следното виски“, велат од семејството. Зонфрило беше пронајден мртов во домот во Мелбурн кога полицијата изврши проверка на социјалната помош во понеделникот рано наутро. Полицијата во Викторија соопшти дека смртта не се третира како сомнителна.

Неговата смрт предизвика излив на тага меѓу луѓето од кулинарскиот и забавниот свет. Славните готвачи Џејми Оливер и Гордон Ремзи, како и домаќин на поранешни натпреварувачи на MasterChef, ги предводеа почестите. Оливер, кој требаше да се појави на отворањето на сезоната, објави слика на Инстаграм со Зонфрило и уште двајца судии, Мелиса Леонг и Енди Ален, на снимањето.

„Во целосен шок сум кога се разбудив со веста за ненадејната смрт на Џок. Најдобро поминавме работејќи заедно за овогодинешниот MasterChef“, напиша тој. Ремзи на Твитер напиша: „Тажен поради катастрофалните вести… Навистина уживав во нашето време заедно на MasterChef Australia“.

Во младоста бил бездомник и зависник од хероин

Мрежата 10, исто така, и оддаде почит на ѕвездата, велејќи дека харизмата, страста и смислата за хумор на Зонфрил инспирирале генерација домашни готвачи. MasterChef – кој е претходно снимен – нема да се емитува оваа недела како што е планирано.

Роден во Глазгов во 1976 година, Зонфрило почнал да работи во кујните на 12-годишна возраст. На 15 години, тој стана еден од најмладите практиканти кои работат во луксузното шкотско одморалиште The Turnberry Hotel. Две години подоцна, тој почнал да работи за британскиот готвач Марк Пјер Вајт, со ѕвезда на Мишелин, во неговиот познат хотел Хајд Парк.

Но, и покрај неговата кариера во подем, Зонфрило рече дека бил скршен, бездомник и зависен од хероин во неговите тинејџерски години. Тој опширно пишуваше за неговата борба со зависноста од дрога во мемоарите од 2021 година, Last Shot.

Тој рече дека свртил нов лист со тоа што се преселил во Австралија во 2000 година и отворил неколку ресторани. Неговиот најуспешен беше наградуваниот ресторан Орана во Аделаида, кој беше отворен во 2013 година. Во 2019 година, беше најавен како дел од сосема нова постава за домаќини за MasterChef Австралија.

Но, кариерата на Зонфрил не беше без контроверзии. Орана се затвори во 2020 година со долг од милиони долари, а Last Shot беше критикуван како неточен од поранешните колеги, вклучително и Марк Пјер Вајт.