Полициски службеници од полициската станица Струга и Секторот за меѓународна полициска соработка ја пронашле К.М.Т. (39- од Шпанија во хотел во Струга.

Девојката пријавиле дека во Струга пристигнала преку Тирана, по договор со Ш.С. кој потоа без нејзина согласност ја држел затворена во соба во хотел и ја силувал.

На 04.04.2022 околу 21.30 часот во Полициската станица Струга бил приведен Ш.С. и со него бил извршен службен разговор.

Известен е Јавен обвинител и по целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.