Како што пишуваа медиумите, Лазар Вукичевиќ е една од жртвите на озлогласениот клан на Веља Невоља. Лазар бил мачен, осакатен и брутално убиен. Исчезна во октомври 2020 година, а последен пат беше лоциран на Баново Брдо и оттогаш му се изгуби секаква трага.

Траги од крвта на Лазар Вукичевиќ (31), навивач на Црвена звезда, кој исчезна во средината на октомври минатата година, биле пронајдени во куќата во Ритопек, каде се сомнева дека членовите на криминалната група на Вељко Беливук, наречен Веља Невоља, брутално ги измачувале и убивале жртвите. Според оперативните податоци, се сомнева дека на Вукичевиќ му бил отсечен јазикот пред ликвидацијата.

Наводно, му го отсекле јазикот, бидејќи слушнале дека тој зборува низ градот дека „Вељко Беливук бил обичен келнер и дека нема да го прави она што го наредил келнерот“, изјави извор запознат со случајот, додавајќи дека Беливук наводно работел како дете во ресторан на стадионот ФК Рад, чиј навивач бил во тоа време.

Лазар Вукичевиќ стана познат кога ги рани Никола Вавиќ, брат на тогашниот водач на навивачката група од јужниот „Алкатраз“ Александар Вавиќ и Милош Николиќ во јануари 2017 година во еден ноќен клуб. Мотивот за пукањето, наводно, бил претходен конфликт, а Вукичевиќ склучил договор со обвинителството во август 2017 година, осудувајќи го на една година и осум месеци затвор.

Непознати лица се обиделе да го убијат Лазар во 2019 година во Врачар во близина на неговата куќа, кога под неговиот автомобил Порше бил ставен околу еден килограм пластичен експлозив. Детонацијата е предизвикана од далечински управувач. Првите откритија од истрагата покажаа дека среќа во несреќата е што „пеколниот уред“ бил непрофесионално поставен, па метите се спасиле. Луксузното возило беше паркирано пред семејната куќа.

Да потсетиме, во четвртокот, во јавноста се појави аудио-снимка, на која се тврди дека Веља Невоља, Марко Миjковиќ и нивни соработници ги мамат Лазар Вукичевиќ во „Куќата на ужасот“ во Ритопек.

Аудио-снимката покажува дека Беливук и неговите соработници планираат киднапирање и брутална ликвидација на Вукичевиќ.

Меѓу другото, разговорот ги содржи следниве зборови:

„Само кажете му да дојде во Устаничка, оди долу, некој ќе го чека во автомобилот и ние ќе го однесеме во кланицата. Исто така, на крајот од аудио-записот се слуша уште пострашна изјава: „Само чекаме да дојде и да оди во кланицата“.