Полицијата во Будва го уапси Н.Т. (21) од Србија под сомнение за обид за убиство. Се сомнева дека тој му нанел неколку убодни рани на Д.Ш. (23) во инцидент што се случил во бар во Стариот град во Будва еден час по полноќ.

Тој беше уапсен од инспектори во цивилна облека кои синоќа беа на лице место. Младиот човек се обидел да избега и се упатил кон јахтите од Стариот град. Полицијата го пронашла ножот со кој Д.Ш. бил прободен.

Од полициската управа за „Вијести“ изјавија дека истрагата е во тек, а информациите се собрани од околу 20 лица. Напаѓачот наводно му нанел пет убодни рани на стомакот и две на нозете. За настанот е известено Обвинителството во Котор.

Полициската управа соопшти дека за кратко време го привеле Н.Т. (21) од Србија, осомничен за убиство во обид. Како што рекоа, полицијата излегла на лице место веднаш по пријавувањето на инцидентот, го блокирала Стариот град, го пребарала теренот и спречила бегство.

Во истрагата беше вклучен и нуркачкиот тим на Антитерористичката единица, кој изврши претрес во морето и пронајде нож за кој се сомнева дека го користел осомничениот при извршувањето на кривичното дело.

Се дознава дека на инцидентот му претходела вербална и физичка пресметка меѓу двете групи кои престојувале во угостителскиот објект, се вели во соопштението од полицијата.