Помладиот брат на пејачот Јашар Ахмедовски, Ипче Ахмедовски имаше само 28 години кога почина во јули 1994 година на Ибарската магистрала во близина на селото Шопичи кај Лазаревац, кога удри во камион. Доколку беше жив, денеска ќе имаше 54 години.

Тој почина ноќта помеѓу 29 и 30 јули 1994 година и беше погребан во родното село Лажани во близина на македонскиот град Прилеп. Јашар му ги посвети песните: „Еве ти“, „Спиј, спиј“ и „Рајот ја крие тајната“. Тоа беше голем шок за неговото семејство, како и Злата Синѓелиќ, со која требаше да се венча.

Уништениот автомобил на Ипче по сообраќајката

Неговите колеги Раде Вучковиќ и Новица Здравковиќ му го дадоа прекарот „Малиот Рамбо“, бидејќи, како што велат, тој бил извонреден талент. Една година пред да се случи, се чини дека Ипче Ахмедовски ја предвиде својата трагедија. Ја сними песната „Kad nestanem jednog dana“ на неговиот последен албум.

Јашар верува дека доколку неговиот брат останел жив, тој ќе беше еден од најголемите пејачи на поп-сцената денес. Тој исто така истакна дека многу долго не можел да ги пее неговите песни.

– Да останеше жив, ќе беше еден од најголемите пејачи на естрадата денес, тоа сите го знаат. Пееше со леснотија на висините, трилери. Ретко кој може тоа. Јас единствено ги пеам неговите песни на настапи. Неговите песни не можев да ги пеам долго време, но имам обврска да ги пеам. Долго време не можев ниту да ги слушам неговите песни. Неговата смрт не вознемири сите нас. Не би го посакал тоа на мојот најголем непријател. Тоа беше голема трагедија за нас. Едвај се извлеков. Но, ќе жалам додека сум жив – рече Јашар во една прилика..

– Не разговарав со многу колеги после тоа. Тие го познаваа Ипче, се дружеа со него и излегуваа. Во тоа време, мислев дека сме заедно со колегите како семејство. Мислев дека можеа барем да изразат сочувство, никој не мораше да доаѓа во Македонија. Тоа го очекував од некои луѓе кои беа многу блиски со мене. Не зборувам со многумина од нив дури и денес и никогаш нема да прозборам затоа што тие не го заслужуваат тоа – додаде Јашар.

Ипче Ахмедовски е пејач кој беше класифициран во категоријата извонредни таленти на поранешната држава. Млад, убав, згоден, девојките го обожуваа. Неговата извонредна енергија, кристално чист и моќен глас, публиката веднаш ја препозна. Пееше на вистински начин и беше убаво да се слуша. Интерпретацијата добра и поинаква. Навистина не му требаше образование за пеење. Ретко кој знаеше дека неговото вистинско име е Ејуп.

„Тоше го исфрлија од фестивалот во Лажани“

Ахмедовски во најавата за емисијата „Печат во времето“, неодамна откри голем број непознати детали од својот живот, но, и за почетоците во кариерата на Тоше Проески.

Тој раскажа како жирито го исфрлил Тоше од едно популарно музичко натпреварување во деведесетите години, кое тој го организирал во прилепското село Лажани.

„По смртта на мојот брат Ипче, јас го организирав фестивалот „Ипче фест“ во Лажани. На тој натпревар доаѓаа 30 до 40 илјади луѓе. Дури и Тоше Проески дојде и се пријави на конкурсот, но тој не се натпреваруваше, бидејќи сепак стануваше збор за народна музика, па го исфрлија од конкуренција. Јас не бев во жирито, но, другите така проценија“, раскажа Јашар.

„Не знам зошто, но по некое време, поради некакви политички превирања во Македонија овој фестивал исчезна“, изјави Јашар во емисијата, која ќе се емитува денеска во 20.00 часот.

Јашар е еден од малкумината пејачи кој не сака премногу да биде експониран во јавноста и ретко дава интервјуа.