Малата Марија е пронајдена 5 години откако исчезнала со нејзината биолошка мајка која ја киднапирала. ФБИ објави дека девојката која беше киднапирана од трговски центар во Вашингтон во 2018 година е пронајдена жива и здрава во Мексико.

Аранза Марија Очоа Лопез имала четири години кога последен пат била видена за време на надгледувана средба со нејзината биолошка мајка во трговски центар во градот Ванкувер.

Откако мајката беше уапсена во Пуебла, Мексико во 2019 година, девојчето беше пронајдено дури во февруари оваа година. Официјални лица потврдија дека девојчето, кое сега има осум години, било пронајдено во Мичоакан, Мексико и вратено во САД.

Ричард А Колоди, специјален агент на ФБИ во Сиетл, рече: „Повеќе од четири години, ФБИ и нашите партнери не се откажуваат од Аранза. Наша грижа сега ќе биде да ја поддржиме Аранза додека ја започнува нејзината реинтеграција во САД“.

Мајката на исчезнатото девојче, Есмералда Лопез-Лопез, се изјасни за виновна за киднапирање и грабеж од втор степен и мешање во старателство од прв степен во Врховниот суд на округот Кларк во јануари 2021 година. Таа беше осудена на 20 месеци затвор.

Девојчето било под државно старателство откако во 2017 година било сместено во згрижувачко семејство поради поплаки дека нејзината мајка ја малтретирала.

На мајката и било дозволено да ја гледа својата ќерка двапати неделно. Меѓутоа, за време на една средба, мајката побарала да ја однесе нејзината ќерка во тоалет, а всушност ја однела до автомобилот што го управувал учесникот.