Еве кои се предрасудите за хороскопските знаци и вистината зад нив:

Овен

Мит: Овните се гласни, кавгaџии и луѓе кои не плачат за компромис. Околината ги доживува како себични и агресивни индивидуи чија желба за доминација внесува немир во меѓучовечките односи.

Вистина: Иако е вистина дека тие не се мирни, тоа не значи дека намерно предизвикуваат кавги. Овие силни луѓе едноставно не знаат како конструктивно да ја насочат својата огромна енергија, па затоа често напаѓаат други наместо да се посветат на себе си и да ги решат своите проблеми. Со поддршка на луѓе кои ги разбираат, нивната ненадејна природа може да се стави под контрола.

Бик

Мит: Бикот често се опишува како најголемиот хедонист на Зодијакот. Овие луѓе навистина уживаат во храната и пиењето и сакаат мирен и удобен живот, а многумина ги сметаат за мрзливи.

Вистина: Биковите работат напорно за да си го дозволат животот што го сакаат. Тие се упорни и вредни, па мислат дека понекогаш можат да се почестат со добра храна или да си дозволат слободен ден. Тие негодуваат за својата пасивност и избегнување на физичка активност, но тоа не значи дека се мрзливи, туку само дека сакаат да се релаксираат во мирот на сопствениот дом.

Близнаци

Мит: Близнаците се површни и несигурни луѓе на кои не може да им се верува. Тие брзо губат интерес кога нешто не им е интересно. Тие секогаш бараат нови искуства, поради што луѓето сметаат дека не може да се потпре на нив.

Вистина: Овие весели луѓе имаат лоша репутација најмногу затоа што имаат толку многу работи на ум што едноставно не треба да ги посветат на сите. Тие уживаат во комуникацијата и размената на идеи, но брзиот јазик често ги доведува во непријатни ситуации затоа што смислуваат нешто што не треба.

Рак

Мит: Повеќето луѓе сметаат дека Раковите се чувствителни и слаби. Тие се нежни и емотивни, затоа лесно се повредуваат, па многумина ги сметаат за слаби.

Вистина: Раковите се борци кои се подготвени да дадат многу жртви за оние што ги сакаат и тука лежи нивната сила. Тие се способни да ги потчинат своите потреби за потребите на другите, што некои можеби го толкуваат како слаб карактер или недостаток на волја, но потребно е многу сила и издржливост.

Лав

Мит: Лавот е вообразен и полн со себе, тој е тврдоглав, нарцисоиден и има изразено его.

Вистина: Можеби се вообразени, но повеќето Лавови се обидуваат да бидат најдобри во сè од раѓање. Нивната позитивна слика за себе е резултат на напорна работа и напор, затоа не треба да им завидувате, туку да ги почитувате. Лавовите се всушност многу приврзани за блиските луѓе.

Девица

Мит: Луѓето родени во знакот на Девица се повлечени и срамежливи чудаци кои немаат многу пријатели. Околината ги смета за премногу критични и пргави и тешки за соживот.

Вистина: Девиците се перфекционисти кои сакаат само да биде сè совршено, а критичарите не сакаат да омаловажат никого, туку само помагаат со корисни совети. Тие се повлечени затоа што се плашат од осуда на околината и немаат самодоверба, но кога малку ќе се релаксираат, доаѓа до израз нивната пријатна и интелигентна природа, шарм и духовитост.

Вага

Мит: Вагата се смета за лицемерна и дволична. Од нив се жалаат дека се нечесни и немаат свое мислење.

Вистина: Вагите се мирни и добронамерни суштества кои не толерираат конфликти и сакаат само да живеат во хармонија со околината, поради што понекогаш тие ги фаворизираат другите и не го кажуваат она што го мислат. Тие се во состојба да го видат секој аспект на приказната и се свесни дека ништо не е црно или бело, па луѓето ги сметаат за неискрени. Но, тие не треба да го сфаќаат тоа за зло, затоа што зад таквото однесување стојат добри намери.

Скорпија

Мит: Вообичаено е верувањето за овие луѓе дека тие се темни и песимистички луѓе со тежок карактер.

Вистина: Скорпиите не сакаат да ги споделуваат своите мисли и чувства со другите, но во сексуалните односи ги ослободуваат сите сопирачки, што придонесува за воспоставување интимност.

Стрелец

Мит: Стрелците се весели и оптимистички луѓе растоварени од проблеми. Луѓето често им завидуваат на нивната безгрижност и веселост, па затоа ги сметаат за несериозни.

Вистина: Оние што го критикуваат Стрелецот не разбираат дека оптимизмот и веселоста се всушност нивниот одбранбен механизам. Стрелците не се нереални и наивни, тие многу добро разбираат сè што се случува околу нив, но кога ќе се најдат во кризна ситуација, наместо да паничат и да ги изгубат нервите, се вооружуваат со насмевка и позитивна енергија што им помага да ги издржат сите неволји.

Јарец

Мит: Луѓето родени во овој знак често се опишуваат како кариеристи опседнати со работа и пари, а често и скржави.

Вистина: Јарците се вредни, но не затоа што сакаат да работат, туку затоа што сакаат да постигнат материјална безбедност. Тие се плашат од неуспех и сиромаштија, па затоа се подготвени напорно да работат за да обезбедат подобра иднина за себе и за своите семејства.

Водолија

Мит: Водолиите се индивидуи кои сакаат да бидат посебни и различни по секоја цена. Околината ги доживува како луѓе на кои не можат да се потпрат затоа што се премногу зафатени со себе.

Вистина: Водолијата навистина сака да биде поинаква, но тоа не е нешто за што тие еден ден одлучиле, но тие се едноставно такви по природа. Понекогаш може да изгледаат отсутни и студени во односите со нивната околина, но тоа е затоа што не сакаат да бидат премногу приврзани кон другите од страв да не ја изгубат својата слобода и независност.

Риби

Мит: Околината смета дека рибите се слаби и бегаат од одговорност. Широко се верува дека тие имаат слаб карактер и дека се лесни за манипулирање.

Вистина: Иако многу Риби одговараат на овој опис, тоа не значи дека може да се наречат мрзливи и без карактер. Луѓето родени во овој знак се толку чувствителни и нежни што товарот на секојдневниот живот честопати им е претежок и затоа тие наоѓаат бегство од реалноста во храната, пијалоците, солзите или комплицираните врски.