Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремен локален дожд и ретки грмежи претпладне и околу пладне. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен, ветер од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 33 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 30 степени.

Моментално во Скопје, во 10 часот, температурата изнесува само 22 степени, што е драстично пониска во однос на претходните денови.

Од утре следува период на стабилно време, освен вo понеделник кога ќе има краткотраен локален дожд. Температурата ќе биде во постепен пораст.