Во центарот на Белград вчера попладне се случила сообраќајна несреќа во која учествувал автобус на линијата 83 што ги поврзува Црвениот крст на Звездара и Земун.

Како што може да се види на лице место, градскиот автобус удрил во оградата на паркот под зградата на Владата, а пред него бил соборен сообраќаен знак, под дрво.

– На местото на несреќата биле вработени во јавната служба и полицијата, а според нашите информации двајца од нив со полесни повреди се пренесени во болница за понатамошна дијагностика, јавуваат српските медиуми.

Во непосредна близина бил очевидец на несреќата, кој вели дека во моментот непосредно пред автобусот да удри во оградата, на тој дел од тротоарот била избегната уште поголема трагедија.

Имено, таму се движече три девојки кои за среќа ја избегнале несреќата во самиот момент.

– Ги заобиколи за метар ипол, раскажува очевидец.

Патниците во автобусот наводно му сугерирале на возачот да удри во што било за да запре. Возачот, пак, повторувал дека не може да застане.

– Луѓето врескаа! Автобусот беше преполн. Беа еден врз друг. Возачот цело време викал дека не може да застане – раскажал еден од патниците.

Неофицијално, откажале сопирачките на автобусот.

📸