Со вештачењето било утврдено дека 29-годишникот тогаш бил ментално ретардиран како пациент, но бил свесен што прави.

– Влегов во собата додека тој спиеше. Направив „цап, цап, цап“, а потоа слушнав силен крик. Го фрлив скалперот, ги измив рацете од крвта и отидов на појадок. Таму признав што сум направил. Ми рекоа да се смирам – изјави 29-годишниот К.Е. во понеделникот во Жупанискиот суд во Задар, каде што на 20 ноември минатата година на Одделот за судска психијатрија во Психијатриската болница на островот Угљан ја изнесе својата одбрана за случајот за обид за убиство, јавува Задарски.хр.

Тој рече дека не е виновен за обид за убиство и дека не сакал да се случи ова сценарио.

– Сега не можам да го вратам времето назад, но да можам, не би го допирал повторно. Тогаш бев во болница три и пол години, штрајкував поради терапија која не ми одговараше. Не ме пуштија надвор и ме обвинија за некои работи што не ги направив – објасни тој.

Всушност, од вештото лице било утврдено дека 29-годишниот маж во тој момент бил ментално ретардиран како пациент, но свесен што прави, па случајот својот епилог го добил во Кривичниот оддел на Жупанискиот суд во Задар, каде му се суди за убиство во обид. Обвинението на окружното државно правобранителство во Задар (ЖДО) се товари дека тој се обидел да убие друг пациент со скалпер во собата број четири околу осум часот.

Околу 8 часот влегол во собата и додека пациентот спиел на креветот, со едната рака го фатил за глава и го притиснал за перницата. Со другата рака трипати го пресекол по вратот со скалпер долг 5,5 сантиметри и широк еден сантиметар. Кога почнал да вика „помош“, побегнал од собата. Во нападот вториот пациент се здобил со полесни повреди во вид на повеќе отворени рани на вратот.

– Не се обидов да го убијам. Таа вечер воопшто не спиев. Ги исплукав апчињата, не сакав да ги пијам затоа што бев премногу седатиран, вкочанет. Во болница ми вршеа притисок поради штрајкот со апчиња. Не се сеќавам дека му кажав на техничарот дека тоа го направив само за да ја напуштам болницата и да одам во затвор, но факт е дека сакав да ја напуштам болницата. Ми дадоа силни инјекции, па го изгубив памтењето – сведочеше 29-годишниот кој со лисици на рацете беше донесен во судница од затворот Задар, каде во четвртокот беше префрлен од Затворската болница во Загреб.

– Го познавав година и пол, а се запознавме во болница. Не бевме скарани. Некогаш бевме во добри, а некогаш во лоши односи. Пред ден-два го замолив да ми даде нешто да јадам. Бев гладен, а тој ми должеше пари затоа што му позајмив „iphone 3 или 4“ за 150 куни. Тој не сакаше да го направи тоа, па и самиот бев малку лут – ја опиша 29-годишната ситуација меѓу него и друг пациент пред конфликтот.

Тој раскажа како во болница го обвинувале за разни работи бидејќи не сакал да пие таблети, а ситуацијата ескалирала откако пријавил дека во собата има остри предмети.

– Имав нож за леб и два скалпери во собата. Еден скалпер беше заглавен под фиоката на масата во мојата соба. Ме пријави дека имам остри предмети, ги фрлив сите, но ми остана еден скалпер кој не беше пронајден при претресот, па некој ме потсети дека го имам. Кога дојдов со скалперот, мислам дека имаше друг пациент во неговата соба. Никој не ме спречи. Само што се разбуди, а кога ја видов крвта си заминав – изјави обвинетиот.

Тој додаде дека сега се чувствува многу помирно во затворот.

– Сега се чувствувам добро. Не сакав да убијам никого. Жал ми е што сето тоа ескалира до толкава мера – рече тој.

Судијката Дијана Гранчариќ, меѓутоа, го отфрли предлогот на одбраната за време на судењето да го сослуша неговиот лекар од болницата во Угљан, сметајќи дека таквото сведочење не може да биде објективно.

Адвокатот на обвинетиот, 29-годишниот Синиша Катуш, побара негово ослободување од одговорност и од кривичното дело бидејќи се работи за човек кој тогаш бил пациент во Психијатриската болница Угљан, а не човек во нормална средина. .

-Поради психолошката состојба е предаден во установа за чување и згрижување, поради што мора да биде ослободен и пуштен од затвор. Не е докажано дека постапил со умисла. Сакаше да го исплаши пациентот бидејќи ако сакаше можеше со дополнителен притисок да стигне до виталните структури на вратот. Тоа не го направи по своја волја бидејќи не сакаше да ја премине границата на полесни повреди. Сакаше да ја промени околината која стана тешка и токсична – изјавила Катуш, пренесува Задарски.хр.

Обвинителот Ивица Шкара, пак, смета дека 29-годишникот мора да биде осуден на безусловна затворска казна со задолжително психијатриско лекување бидејќи е повеќекратен рецидивист.

– Иако негира дека не сакал да убие, туку да нанесе повреди, евидентно е дека таквата одбрана не е поткрепена со докази. Од неговата одбрана се гледа дека имало мотив за пресметка. Ако сакаше само да привлече внимание, можеше да ја исече жртвата еднаш на друг дел од телото. Сепак, тој трипати го расекол по вратот, а на прашањето на жртвата: „Ќе ме убиеш?“, тој одговори: „Да“ – рече Шкара и додаде дека 29-годишникот бил намален на број, но сепак разбрал што прави.

– И покрај тоа што е млад, тој е специјален рецидивист, а од 2015 до 2019 година пет пати е законски обвинет за различни кривични дела, меѓу кои и против животот и телото, кои не влијаеле да го поправи своето однесување. Со вештачењето е утврдено дека се уште постои опасност да го повтори истото или потешко кривично дело. Тој веќе бил на принудно психијатриско лекување, па не закрепнал – заклучил претставникот на обвинителството.

Судијката Дијана Гранчариќ пресудата ја најави за четврток. 11 мај.