Деталите за грозоморното убиство што се случи во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, кога Коста К.(14), како осомничен, пукајќи од пиштолот на својот татко уби осум ученици и еден чувар, а шестмина од нив рани, не престанува да ја изненадува Србија. По информацијата дека во мобилниот телефон на Коста се пронајдени детали кои укажуваат дека тој го планирал ова злосторство, невозможно е да не се запрашаме дали има показатели кои би можеле да укажат дека тоа ќе се случи.

Коста К.(14), кој е осомничен дека во основното училиште во кое учел сторил страшно злосторство, моментално се наоѓа во специјална установа каде меѓу другото се следи неговата психичка состојба. Се чини дека колективниот шок што преовладуваше по ова страшно злосторство е непрекинат, а не престануваат да се појавуваат нови прашања, како да продолжите понатаму, како да разговарате со вашите деца за се што се случило и како да ја надминете тешката траума. Меѓу нив е и прашањето – можеше ли да се предвиди дека тоа ќе се случи и дали од однесувањето на Коста можеше да се забележи дека планира убиство на своите врсници, наставници и обезбедувачи?

Деталите од истрагата кои излегуваат на површина, а повремено и официјално ги најавуваат полициските службеници, недвосмислено упатуваат на фактот дека Коста детално ги планирал повеќекратните убиства. Како што рече високиот полициски функционер Веселин Милиќ, тој процес траел во изминатите десет дена.

Карта во станот

Набргу по пристигнувањето во станот на Коста К. во Белград, полицијата пронашла рачно напишани мапи кои момчето ги имало во својата соба. Според некои неофицијални информации кои кружат во јавноста, тој нацрт бил на маса во собата на Коста. Исто така, пронајден е список со имињата на децата кои Коста очигледно планирал да ги убие, кој го покажал и Милиќ. Прашањето што го имам според овие информации е како е можно никој од околината на Коста да не ги забележал цртежот и списокот, особено ако се има предвид дека е пронајден во неговата соба на видно место.

Телефон

Една од информациите кои упатуваа на плановите на Коста е претресот што тој наводно го извршил на мобилниот телефон. Имено, тој барал дали ќе одговара кривично според важечките српски закони доколку стори вакво кривично дело. Поединци отидоа и чекор подалеку, посочувајќи дека Коста го избрал овој датум затоа што се наближувал неговиот 14-ти роденден, кога ќе стане кривично одговорен. Дополнително, беше наведено дека тој ден го избрал затоа што знаел дека неговиот одделение има историја првиот час, а кабинетот бил во близина на еден од влезовите на самата зграда на основното училиште „Владислав Рибникар“.

Филм за масакр

Престрелките во училиштата, за жал, одамна станаа секојдневна појава во некои општества. Самиот трагичен настан поради сите грозоморни детали кои го придружуваат често ја заинтригира јавноста, а младите во вакви ситуации често наоѓаат одговори на интернет. Меѓутоа, ако се се земе претходно во предвид, тоа што Коста гледал блокбастер за масакрот во училиштето вечерта пред масовното убиство во училиштето во Врачар, може да се протолкува како црвен аларм кој може да укаже дека нешто се работи за да се случи.

„Во среда ќе добиете подарок на училиште“

Еден од школските пријатели на Коста, кој разговарал за францускиот „Ле соар“, изјавил дека на списокот на Коста што ги застрелал имало момче на чиј роденден присуствувал два дена претходно. Како што објасни, не му донел подарок, туку кажал нешто што, гледајќи го од оваа перспектива, е застрашувачки.

„Не му донел роденденски подарок, а подоцна му рекол – ќе добиеш подарок во среда на училиште“, рече момчето и рече дека успеало да се спаси скокајќи низ прозорецот.