Главниот пат М -17 во Босна и Херцеговина, поточно делницата Хаџиќи – Сараево, е една од најкритичните за возачите, каде што се регистрирани најголем број несреќи. Една од нив, која за жал имаше трагичен исход, се случи во близина на селото Блажуј на 17-ти април годинава, кога 35-годишната бремена жена, Нејра Хамзиќ, загина во директен судир помеѓу Сеат Ибица и Ауди, пишува Аваз.

Мачни детали

Нејра Шабановиќ, 26-годишна девојка во чиј автомобил загина нејзината пријателка Нејра Хамзиќ и самата таа се здоби со тешки телесни повреди, се согласи да ги каже сите болни детали за несреќата во изјава за „Дневни аваз“, четири месеци по несреќата. Таа вели дека не сака да се сеќава на тој ден, со оглед на тоа што секоја мисла за настанот и создава уште поголема траума.

– На тој кобен 17 април, се договорив со мојата сега почината пријателка Нејра да отидам во Коњиќ. По враќањето кон дома, момче што возело Ауди претекнуваше конвој од спротивната насока во Бињешево. Наводно, тој се движел со повеќе од 150 километри на час. Тој се судри директно со нас. Тоа беше за неколку секунди, дури и не го забележав на голема далечина. Дури кога се приближи на десетина метри го видов. Немав каде да избегам поради банкината, вели таа.

По силниот удар, знам дека ги отворив очите. Не ја изгубив свеста. Погледнав околу автомобилот и видов дека се е искршено, уништено и вдлабнато. Почувствував дека мојата пријателка падна на мојата десна рака. Прво што ми помина низ глава беше:

„Боже, те молам разбуди ме од овој сон, од овој кошмар“, но, за жал, тоа не беше сон.

Во еден момент почнав да чувствувам голема болка, од глава до пети. Болка која не може да се спореди со ништо. Почнав да врескам, и повикаа брза помош. Во меѓувреме, слушнав човек како вика брза помош. Некои момчиња трчаа кон мене, не ми дозволија да заспијам затоа што почнав да губам свест. Благодарение на нив, останав будна. Ја погледнав мојата пријателка и прашав дали е добро. Само воздивна кратко двапати и замолкна. Мислев дека се онесвести, ја раскажува со трепетлив глас Нејра Шабановиќ својата шокантна приказна .

Брзата помош, продолжува Нејра, дошла многу брзо. Шабановиќ се обидувала да ја извлече десната рака од под главата на нејзината пријателка и и станало дека се движат само нејзиното рамо и дел од коската под рамото, а не останатите делови од телото.

Ја пресекоа вратата на автомобилот

– Пожарникарите истрчаа кон мене, а јас им реков да ме пуштат, да ја спасат мојата Нејра, бидејќи е бремена. Со нивна помош, тие го спуштија автомобилот од тротоарот, почнаа да ја извлекуваат. Го следев нејзиниот поглед, немаше крв врз неа, изгледаше како да спие. Ја извлекоа, ги слушнав како велат дека е мртва. Почнаа да ја сечат вратата за да ме извлечат, не можеа да ме извадат од првата врата, бидејќи деловите под хаубата дојдоа до моите нозе. Ме извлекоа, ми ја отсекоа целата облека, а јас врескав и прашав што не е во ред со мојата пријателка. Ми рекоа дека другиот тим се грижи за неа и дека сега не треба размислувам за тоа, сеќава Нејра.

Кога ја донесле во болница, не знаела дека нозете и се скршени, само раката. Во тој момент, вели таа, само се молела на Бога да не биде последниот ден од нејзиниот живот. Утврдено е дека има повеќе повреди, повеќе скршеници.

Големо искушение

– Не можам да ја поместам. Третманот трае многу долго. Имав четири операции. На моите тогаш им беше кажано дека мора да бидат подготвени за најлошото бидејќи јас бев во многу лоша форма. Изгубив многу крв, само брзата реакција на докторот ме спаси. Лежев на интензивна нега десет дена, а потоа бев префрлена на Ортопедија, полуинтензивна. Голема благодарност до персоналот на таа клиника, особено мојот хирург, кој се бореше со сите сили да ја поврзе секоја моја коска.

Останав во болница два месеци, не можев да седам скоро четири месеци. Одбивав храна и изгубив дваесетина килограми. Ова е тешко, големо искушение од Бога и се надевам дека ќе го надминам.

Од друга страна, никогаш нема да заборавам на мојата пријателка, ниту пак можам да простам. Го молам Бог да му даде сила на нејзиното семејство. Јас спасив жива глава, но мојата другарка не. Се прашувам дали мораше да биде така? Таа веќе не е тука, а јас ќе ги чувствувам тешките последици од оваа несреќа цел живот поради момчето што дивееше, бидејќи неговиот кејф усмрти жена на патот, која требаше да роди нов живот – вели Нејра Шабановиќ со солзи во нејзините очи.

Моли се како знаеш

Нејра вели дека и пришла девојка од Итната помош пред да ја извлечат од автомобилот. Како низ магла, се сеќава дека се викала Тања.

– Дојде да ме праша како се викам, дали сум од исламска вероисповед. Кога реков да, таа само рече: “Моли се како знаеш!”