Босанската пејачка Шејла Хујдур и покрај тоа што го маѓепса регионот во првата емисија на „Ѕвездите на Гран“ и беше првопласирана меѓу потенцијалните фаворити за победа, реши да го напушти ова натпреварување. Само за порталот „Аваз“ талентираната пејачка од Бугојно ги откри причините за својата одлука и што планира понатаму да прави на нејзиниот музички пат.

Странска музика

– Искрено, со денови размислував дали да го направам тоа или не. Сепак, преовладуваше да биде ДА, па тоа и го направив. Едноставно сметам дека веќе не ми е местото таму и го направив тоа, иако немам ништо против самото натпреварување. Всушност, конкуренцијата е голема, но едноставно веќе не се гледам себеси таму, изјави Хујдур.

Босанската пејачка ја маѓепса публиката во регионот со својот раскошен глас, кој одамна не е слушнат на едно натпреварување, пишува „Аваз“.

– Навистина сум им благодарна на сите што мислат дека мојот настап беше на ниво на светските музички шоуа. Некако се стремев да го направам сето тоа уредно и убаво и, исто така, пријатно за уши. Публиката тоа го прифати на најдобар можен начин и дозата на среќа и сега е неопислива. Што се однесува до тоа дали би се обидела во странски емисии, искрено, гласно би кажала „да“, бидејќи тоа се типови на програми кои многу ми одговараат. Цел живот слушам странска музика и мислам дека би имала што да покажам – истакна Шејла.

Соништа и цели

Шејла се омажи за време на натпреварот, а нејзиниот сопруг е голема поддршка за нејзината понатамошна кариера.

– Со оглед на тоа што мојот сопруг е продуцент, планираме да ја работиме мојата прва песна и да ја претставиме на пошироката публика. Искрено се надевам дека ќе им се допадне и дека ќе ја карактеризираат како песна со светски квалитет – откри пејачката.

Хујдур признава дека денес не е лесно да се презентира квалитетна музика, но дека нема да се откаже од своите соништа и цели.

– Што се однесува до поп-музиката, искрено, на нашите простори е многу тешко да се стави во преден план поп-музиката. Денес завладеа „автотон“ и мислам дека тоа ја расипа музичката сцена на Балканот. Почитувајте ги исклучоците, но јас сум на мислење дека квалитетот секогаш ќе победи и ќе биде препознаен од публиката – изјави Хујдур.

Чекам да се смири ситуацијата

– Сигурно планирам да имам настапи и сум поканета на многум, сепак, чекам малку да се смири оваа ситуација со короната и конечно сите да уживаме во музиката. Искрено се надевам дека ќе им се допадне мојата работа – призна Хујдур.