Дејан Вуковиќ од Сараево, попознат како Супер Беба, почина во Еквадор. Вуковиќ починал поради срцев удар, пренесува Аваз.

Потсетуваме, Дејан Вуковиќ, Среќко Трифковиќ, Среќко Мандиќ, Млаѓен Веjовиќ и Милосав Самарџиќ, по потпишувањето на спогодбата за вина, беа осудени кон крајот на јануари 2012 година во Кантоналниот суд во Сараево, на вкупно девет години и три месеци во затвор за кражба на автомобили и изнуда, извршени во кантонот Сараево.

Вуковиќ и Самарџиќ беа осудени по две години и шест месеци затвор. Трифковиќ беше осуден на една година и осум месеци, Мандиќ на една година и седум месеци, а Веjовиќ на 13 месеци затвор.

По изрекувањето на пресудата, нивниот притвор беше укинат и тие чекаа ослободување за издржување на казната. Меѓутоа, по ослободувањето, Вуковиќ избега од БиХ, по што беше уапсен во Белград, а повреден во БиХ.

Во затворот во Фоча, Супер Беба ослабе 140 килограми.

Во октомври 2008 година, тој беше ранет во пукање во обложувалница во Сараево, каде што се здоби со прострелни рани во ногата. Поради ова, приведен е Славен Дакиќ, кој, како и Вуковиќ, и бил познат на полицијата одамна.

Менаџерот во шоу бизнисот Марио Софта исто така се прости од Вуковиќ на социјалните мрежи. Вуковиќ беше во врска со легендарната српска ракометарка Светлана Китиќ.