Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ добил дозвола за изземање од вакцинација, што е услов за влез во Австралија, поради скорешна зараза со ковид-19, велат неговите адвокати во судските документи.

„Датата на првиот позитивен ПЦР тест за ковид е 16 декември“, велат тие.

Во судските документи објавени денеска, адвокатите на Ѓоковиќ велат дека 14 дена откако бил позитивен на тестот во декември, тој „немал треска или респираторни симптоми на ковид-19 во последниве 72 часа“. Претходно не беше објавено дека бил заразен со коронавирус.

На Ѓоковиќ му беше забранет влез во Австралија откако слета во Мелбурн изминатава недела за да игра на Австралијан опен. Тој ќе остане во имиграциски притвор во хотел барем до понеделник, за кога е закажана итна судска постапка која може да заврши и со негово депортирање од Австралија.