Саботата со години е знак на „Ѕвездите на Гранд“ и младите таленти кои својата пејачка кариера ја започнуваат токму преку најгледаното натпреварување. Освен оние кои ја воодушевуваат милионската публика со својот вокал, музичкото шоу често се карактеризира со неверојатни сценски изведби.

За нив најмногу се зборува и пишува, а се чини дека оваа форма на уметничко и сценско изразување нуди најголем потенцијал за креативност и напредок од круг во круг. Во текот на шеснаесетте сезони на натпреварувањето, неколку настапи се одржаа на големата сцена на Гранд, а само неколку целосно се истакнаа.

Филип Пецовски имаше настапи за паметење и можеше да создаде ентузијазам во „Ѕвездите на Гранд“, но и да ги насмее луѓето со специјално дизајнирани кореографии.

Ниту Дана Бушиќ не престана да ги интригира жирито и гледачите со својот изглед, ексцентричните костими и необични изведби. Таа правеше се во договор со Ѓорѓе Давид, а често нејзиниот ментор го следеше уметничкиот израз на неговиот конкурент.

Не смееме да ја заборавиме и Зорја Пајиќ, која брилјираше во „Ѕвездите на Гранд“. Секој настап напорно го подготвувала, а при еден за малку ќе се повредила, но во последен момент избегнала кран кој доаѓал кон неа.

Се обиде да биде забележан и Александар Мисојчиќ, но најмногу му помогна Јелена Карлеуша која еднаш танцуваше со него на сцената.

До денес се паметат моментите кога Јелена Карлеуша и Мира Шкориќ беа танцова придружба на нивните кандидати.

Иван Симиќ успеа да го привлече вниманието кон себе со оригинална изведба што ја смисли во договор со својот ментор. Сепак, најзапаметен момент беше кога заедно со Александр Милиќ Мили му го скрши класот по глава.

Хитот на Констрака „In corpore sano“ беше голем предизвик за натпреварувачите, но Тамара Вујачиќ беше најинспиративна и создаде оригинална изведба во најгледаната конкуренција.

Жељко Вукчевиќ ги воодушеви сите кога ангажираше детски хор од Подгорица за да ја портретира песната што тој тогаш ја изведуваше. Но, покрај овој настап многу забележлив беше уште еден, а тоа беше оној во кој Марија Шерифовиќ му отвори пиво на сцената.

Тука се и браќата Казиќ кои со помош на нивниот ментор Саша Поповиќ приредија неверојатно шоу на сцената во текот на целото натпреварување.

Марија Груевска од Македонија ја носи незаменливата титула за најекстравагантна натпреварувачка на „Ѕвездите на Гранд“.

Таа не престана да ги изненадува жирито и публиката со своите настапи во смели и провокативни комбинации. Ореол на главата, балски фустан и специјално дизајнирани костими беа само дел од начините на кои таа се издвои низ шоуто.

Таа ги изненади сите кога се појави на сцената како калуѓерка, а во истиот настап ја соблече и униформата.

Но и тука не завршува. Многумина коментираат дека најхрабриот потег бил кога на сцената пеела со змија околу половината.

Најдобрите настапи во „Ѕвездите на Гранд“ погледнете ги во видеото подолу.