Како резултат на американската турнеја, поранешната „Ѕвезда на Гранд“ Бенџамин Кличиќ поради здравствени компликации заврши во болница каде итно беше опериран. Пејачот имал операција на пневмоторакс во Америка и засега ќе мора да остане преку океанот, бидејќи му е забрането да лета во период од месец дена.

– Оперирав пневмоторакс. Тоа е патолошка состојба која се карактеризира со присуство на воздух во ткивото на белите дробови. Ако се собере премногу воздух, белите дробови колабираат – изјави Бенџамин за Гранд, додавајќи дека поради здравствената состојба морал да ги одложи закажаните настапи во Америка.

– Засега останувам во Америка додека не се опоравам – додал пејачот.

По американската турнеја, Кличиќ имаше големи планови за кариерата, а еден од нив беше комплетниот албум кој треба да излезе на крајот на април. Песните се веќе снимени, а по враќањето од Америка имал договор да снима и спотови, но засега тоа нема да се случи додека не закрепне.

– Морам се да одложам. Им се извинувам на сите луѓе кои ги очекуваа моите настапи – изјави Бенџамин.

Да потсетиме, Бенџамин се прослави со учеството во „Ѕвездите на Гранд“, каде го нарекуваа наследник на Недељко Бајиќ Баја.

Тој беше во тимот на Вики Миљковиќ за кој истакна дека многу му помогнала, иако се пишуваше дека ја прекинале соработката и дека дури по натпреварот сфатил што го чека.

-Тоа е голема борба, тоа не го ни замислував. Кога ќе заврши финалето, се запира, дури тогаш ќе видите што значи овој пат и работа, но кога ги имате вистинските луѓе околу вас, не треба да се грижите за ништо. Мислам дека мојот драг ментор, Вики и Ташке заслужуваат да се каже се најдобро за нив и тоа што го имавме да остане само меѓу нас. Во контакт сме, рекоа дека им се допаѓа првата песна. Ние сме добри и секогаш ќе бидеме, не сме такви луѓе што си ги затвораме вратите еден на друг. Ќе има можност за дел од нашата соработка – изјави Бенџамин за Гранд.

За неговиот приватен живот малку се знае, а неодамна за Гранд откри дека се оженил во тајност и дека добил дете.

-Немам слики од свадбата да споделам јавно, мислам дека некои работи треба да ги задржам за себе, посмирен сум. Не го криев тоа намерно, само не зборував јавно затоа што мислам дека е најдобро од неколку причини. Да приватниот живот го чував во тајност, веројатно и сега немаше да кажам дека сум оженет – рече Кличиќ и откри како изгледала венчавката со неговата избраничка Хана за време на пандемијата на корона вирусот.

-Тоа беше свадба во потесниот семеен круг, а што се однесува до венчавката, беше токму она што го посакувавме и двајцата, во кругот на најблиските – изјави пејачот.