Кинески BYD следната година ќе го лансира својот електричен модел Seagull на европските пазари, објави Форбс. Ќе се продава по цена што европските производители се уште не можат да ја понудат. Европската автомобилска индустрија е пред нов предизвик бидејќи следната година на пазарот доаѓа кинески електричен автомобил по многу пониска цена од домашните ривали.

Во Кина чини помалку од 10.000 евра – Кинескиот производител на електрични возила BYD, кој минатата година накратко го престигна Tesla и стана најголем во светот, ќе започне со продажба на помалиот модел Seagull во Европа во 2025 година. Иако автомобилот има некои карактеристики од високата класа, како што се ротирачки екран на допир или безжично полнење на телефонот, тој се продава за помалку од 10.000 евра во Кина, пишува Bloomberg.

По царините и промените кои ќе бидат неопходни за исполнување на европските стандарди, челниците на BYD проценуваат дека европската цена на возилото ќе биде околу 20.000 евра. Ова е сепак неколку илјади евра помалку од најевтините електрични модели на европските производители како Volkswagen, Stellantis и Renault.

Минатата година, Европската унија започна истрага за кинеската индустрија за електрични возила. Како дел од истрагата, Европската комисија проверува дали значителните државни субвенции за оваа индустрија во Кина претставуваат кршење на европските правила за конкуренција.

Тој нема да биде единствениот

Seagull нема да биде единствениот автомобил на BYD што доаѓа во Европа. Покрај поевтиниот и помал градски модел, компанијата ќе претстави и електрично возило од премиум класа, кое ќе се продава за 25 илјади евра, изјави Мајкл Шу, генерален директор на BYD за Европа, на овомесечниот настан.

Во исто време, BYD ќе биде првиот кинески производител на електрични возила со производство на европско тло. Во септември минатата година тој најави изградба на фабрика во Унгарија, која ќе стане европски центар за производство на батерии и електрични возила.

Неодамна Шу објави дека планираат да изградат уште една фабрика на европско тло во 2025 година, пишува Ројтерс.

Како Европа реагира

Европските производители различно реагираат на доминацијата на американската Tesla и кинеските добавувачи.

Renault и Stellantis бараат партнерства за намалување на трошоците за производство за помал електричен модел. Renault сè уште бара партнер, а во септември Stellantis ќе започне со продажба на моделот што го разви во соработка со кинеската Zhejiang Leapmotor Technologies.

Додека американскиот претседател Џо Бајден речиси ги удвои тарифите за кинеските електрични возила, затворајќи ја вратата за тој увоз, тарифите во Европа се посложени.

Производителите на автомобили во регионот се повеќе зависни од кинескиот пазар отколку нивните американски колеги, што ги прави ранливи. Пекинг го истакна ова во средата кога навести дека може да воведе царини од дури 25 отсто за увезените автомобили со големи мотори. Ваквиот потег особено ќе им наштети на германските производители на премиум автомобили Mercedes-Benz и BMW.

Важен пазар

BYD е основана во 1995 година. Започна како производител на батерии и се прошири во автомобили во 2003 година. Пред три години почна да продава патнички автомобили во Европа и импресионираше на саемите за автомобили во Париз и Минхен, пишува Блумберг.

Европа е вообичаено најважниот извозен пазар за кинеските производители. Минатата година, до крајот на ноември, Кина извезла околу 600.000 возила во Европа. Производителот на автомобили си постави за цел да го освои европскиот пазар до крајот на деценијата. „Уверени сме дека би можеле да бидеме на водечка позиција до 2030 година“, рече Шу.