Многумина со право го сметаат терминот ПАТЛИЏН ТУРИСТИ за погрден и непотребен, бидејќи не е срамота да се земе сендвич, овошје или некое освежување на плажа. Но, кога луѓето прават нешто слично на плажата Јаз во блзиина на Будва, тогаш негативните коментари се навистина оправдани.

Откако на социјалните мрежи стана вирална фотографија од одморалиште во Грција каде српските туристи однесоа цело јагне на одмор, сега се појави ново видео, можеби уште пошокантно.

На Инстаграм профилот на Подгорички времеплов, објавено е видео од популарна плажа кај Будва, каде луѓето не само што донеле месо, туку го печеле на импровизиран ражен! Некој ја искористил приликата да сокрие се зад лежалките и таму запалиле оган, ставиле ражен и цело јагне!

Десетици коментари, сите различни, бидејќи има и такви кои ја поддржаа ваквата „снаодливост“.

„Луѓето уживаат, тоа е тоа, па дури и тој што снима да не беше ваков веројатно ќе седеше со нив и ќе чекаше да се испече“, вели еден корисник на Инстаграм.

„Среќно на сите што слават… ги претворија будванските плажи во панаѓур“, стои во еден од коментарите.

View this post on Instagram

A post shared by Podgorički vremeplov (@podgoricki.vremeplov)