Славица К.(56) починала приклештена во автомобилот откако пијан возач (31) со автомобилот ја удрил во Сесвете. Случаен минувач се обидел да ја држи будна додека не дојде брзата помош.

– Госпоѓо, останете со мене! Зборувајте! Не заспивајте, ве молам! Госпоѓо! – ѝ викал на Славица К.(56) додека врнело, засега непознат маж кој ноќта меѓу понеделник и вторник околу 1 часот по полноќ се нашол на местото на страшната сообраќајна несреќа во загрепски Кобиљак.

Непосредно пред човекот да наиде, се судриле два автомобили. Славица била приклештена и во тешка состојба. Според полициската истрага, судирот го предизвикал пијан 31-годишен маж кој возел „џета“ во правец на запад, односно центарот на Загреб. Од засега непозната причина на прав дел од коловозот со својот автомобил свртел во спротивен правец.

– Тогаш левиот преден дел од возилото удрил во делот од возилото „рено талија“ со загрепски регистарски таблички, кое во источен правец го управувала 56-годишната жена – објави загрепската полиција.

Случаен минувач некако успеал да ја задржи будна додека противпожарните возила и возилата на брзата помош итале низ невремето и темнината.

– Спиевме во куќата. Не разбуди силен удар. Отпрвин помислив дека некој камион се превртел поради ударот. Го отворивме прозорецот и видовме два автомобили како стојат на патот. Жената останала заробена, а возачот на другиот автомобил успеал сам да излезе. Изгледаше како да е добро – рекла жена која живее во близина на местото на несреќата.

Тој човек од другата кола, вели, само одел без да каже збор и ја држел главата. Тој бил во шок од ударот. Младиот човек кој сакал да и помогне на госпоѓата набрзо рекол дека се онесвестила – додал шокираниот сведок.

Возачот имал 1,5 промили алкохол во крвта

Набрзо пристигнале екипи на Итната помош. За жал, повредената жена немала пулс, па можеле само да ја констатираат нејзината смрт.

Пожарникарите успеале да ја исечат вратата и делови од автомобилот за да го извлечат нејзиното тело. Истрагата ја водеше дежурниот заменик на жупаниското државно обвинителство во Загреб, а возачот на вториот автомобил со возило на Брза помош е пренесен во Клиничката болница Дубрава. Во телото му измериле 1,52 промили алкохол. Веднаш штом ќе излезе од болница треба да биде сослушан и обвинет за предизвикување сообраќајна несреќа со смртни последици. Тој се соочува со повеќегодишна затворска казна.

Зад себе оставила четири деца

Како што дознаваме, несреќната Славица починала на враќање од работа кај семејството. Имало уште само стотина метри пред да мора да сврти во споредна улица и мирно да вози до блискиот Буденац. Остануваат во жалост нејзиниот неутешен сопруг, четири деца и внуци.

– Сите се во шок. Целата наша улица е во шок откако слушнавме што се случило. Не можеме да веруваме дека ја нема, нашата добра душа. Ретка беше мајка како неа – изјавила неутешната соседка.

Таа била внимателен возач

Таа додаде дека не познава подобра личност, дека Славица направила се за да му помогне на своето семејство= за кое била многу поврзана.

– Човек едноставно не може да поверува дека на патот биле само тие два автомобили и дека таа загинала. Едноставно не можеме да го разбереме – низ солзи вели сосетката.

Таа ја опиша Славица како исклучително внимателен возач, кој возел совесно и тврди дека никогаш не ризикувала во сообраќајот.

– Затоа веднаш знаевме дека таа не е виновна. Зошто секогаш мора да биде така, да умре тој што не е виновен – вели сосетката.