Во Берлин на 52-годишна возраст почина германскиот комичар со бугарски корени, Мирко Нончев.

Популарниот германски комичар со бугарски корени Мирко Нончев почина во Берлин на 52-годишна возраст, објави Билд. Тој се прослави со RTL Saturday Night, неодамна прославувајќи го неговото враќање во хит шоуто Last One Laughing.

Таткото на Мирко Нончев роден во Берлин – Веско Нончев, е бугарски музичар, а мајка му новинарка. Мирко Нончев има 2 ќерки.

-Ја потврдуваме смртта на нашиот пријател и член на семејството. Семејството бара разбирање во овие тешки моменти, изјави неговиот менаџер Бертрам Ридел за Билд. Портпаролката на берлинската полиција изјави за „Шпигел“ дека 52-годишен маж бил пронајден мртов во петокот во станбена зграда. Портпаролката не сакаше да коментира дали се работи за Мирко Нончев.

Причината за смртта се уште е нејасна, а истрагата е отворена. Беше тивко околу Нончев некое време додека тој не се врати во центарот на вниманието на емисијата „LOL: Last One Laughing“ на Amazon оваа година.

Мирко Нончев е роден во Источен Берлин во 1969 година и првично се школувал како механичар. Подоцна се сврте кон битбокс и брејкденс, кои заедно со неговата способност да свири на тапани и пијано, ќе послужат како единствена почетна точка за неговото станување комичар.

Во 1989 година, тој беше откриен од Хуго Егон Балдер, кој го вклучи во хумористичната серија RTL Saturday Night.

Учествуваше како водител во различни ТВ забавни програми, како актер во 5 филмови, а исто така и со својот глас за звучни детски филмови.

Добитник на наградите Бамби, наградата Златен лав, наградата за Баварска телевизија, наградата Златен Роми, Златната роза Монтре и германската награда за комедија.