Вчера почина Ивана Филиќ (41) која се бореше со ракот на дојката, а по повод тажната вест со шокантна порака на социјалните мрежи упатија и нејзините колеги, медицински сестри.

– Збогум, збогум драга моја Ивана. Не очекував дека ќе биде вака. Верував дека ќе успееш како и секогаш затоа што беше најхрабрата жена што ја познавам. Си замина една од нас, нашата најдобра пријателка, колешка, замина. Изгубивме мајка, царица, сопруга со најголемо срце, ангел меѓу живите. Ти си замина, но знај дека од нашето срце никогаш нема да заминеш, патувај ангелу со ангели, напиша една од нив.

Како што велат, по оваа трагедија нема утешни зборови.

– Нашата колешка ја загуби битката со тешката болест. Зад себе остави мало синче поради кое се бореше како лавица како самохрана мајка. Кога ќе се случи ваква трагедија, нема утешни зборови. Многумина од нас се уште водат битки. Ве повикувам да се грижите за вашето здравје. Секогаш сме некако свртени кон другите, а најмалку кон самите себе. И затоа кога ќе видите дека пост дека на некому му е потребна финансиска помош – помогнете. Во морето на тага, болка и страв, да дадеме зрак светлина, се вели во постот.

Ивана беше сосема здрава млада жена до пред година и пол, кога и беше дијагностицирана тешката болест.

– Си замина мојата мила сестра, си отиде. Си замина, ни остави болка и тага, на кого си го остави твојот прекрасен ангел, што ќе прави сега без тебе, како да порасне без мајка. Ќе му биде најтешко. И нека те чуваат ангелите и милиот Господ нека ти подари рајска населба, пишува во објавата на сестрата на Ивана.

– Престанав да прашувам што е ова, до кога, колку. Веќе не и требаат СМС пораки, ниту мојот ШЕР, ниту вашето споделување. Драга Ивана оди, одмори ја душата твоја. Патувај Ивана таму каде што нема болка, паѓање, мачење. Не мораше да биде вака, пишува во објавата на Фејсбук.

По примањето на хемотерапијата, Ивана направи радикална мастектомија и и беа отстранети 28 жлезди.

Метастази на црниот дроб беа пронајдени по абдоминалниот контролен магнет. Поради силната болка во коските, лекарите предложиле скенер каде биле пронајдени метастази во коските.

И покрај тоа, хемотерапијата продолжи, а метастази се забележани и на ‘рбетот. Поради честите хемотерапии, здравствената состојба на Ивана се влошила, ослабела и немала сила самостојно да се движи, а туморските маркери енормно се зголемиле.