Жена на околу 40 години се фрлила од покрив на петкатница во Римини со шестгодишниот син во раце. Двајцата починале на лице место. Страшната несреќа се случила вчера околу 08:30 часот во близина на Виа деле Пианте, во општина Ромања.

Полицијата по пријавата излегла на терен и за жал констатирала дека и мајката и синот се мртви. Подоцна при претрес на станот било утврдено дека се работи за самоубиство бидејќи го пронашле прошталното писмо на мајката. Веднаш по падот на местото пристигнале голем број луѓе, но не можеле да им помогнат.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, мајката и нејзиниот малолетен син паднале од висина од 30 метри.

Според неофицијални информации, Италијанката работела како продавачка и се борела со депресија. Како и секој ден, жената тргнала да го однесе својот син кај нејзините родители кои живеат во близина. Бабата и дедото требало да го однесат детето во летен камп.

Наместо тоа, жената се качила на покривот и извршила двојно самоубиство. Го држеше синот во раце.

Во чантата, оставена на терасата, пронајдена е проштална белешка во која се објаснува зошто го правела тоа што го прави, како и лекови против анксиозност.

Таткото скршен од болка

Таткото, работник во италијанска железница, за малку ќе се онесвестил кога дошле на работа да го известат за трагедијата. Според извештаите, жената се самоубила скокајќи од зградата во која живеат нејзините родители, држејќи го својот син покрај себе.

Во чантата имала две пораки

По пребарувањето на нејзините лични работи, пронајдени се две пораки, наводно за синот со кој скокнала во раце и нејзиниот сопруг.

“Те молам прости ми. Жал ми е, но не можам повеќе да продолжам. Те молам прости ми за тоа што ќе го направам”, напишала меѓу другото.

Како што изјавил нејзиниот сопруг во полиција, жената се борела со депресија. Засега не е позната причината поради која се самоубила, како и зошто го однела синот во смрт.

Во чантата била пронајдена и втора белешка, која можеби содржи повеќе објаснувања за причините за гестот што го направила 40-годишната.

Партнерот на жената, кој работи за Државните железници, не бил свесен за хоророт што се случил и бил донесен на работното место од полицајци кои потоа го придружувале до полициската станица за да се обидат да најдат индиции и можна причина за самоубиство.