На автопатот А2 кај Жабок во саботата околу 17 часот и 50 минути се случи тешка сообраќајна несреќа во која едно лице загина.

Според информации од ПУ Крапина-Загорска, сообраќајната незгода се случила пред клучката Мокриче, со правец кон север. Во несреќата учествувале четири возила. Едно лице почина, а едно лице е повредено и пренесено во Општата болница Забок.

Сообраќајот на автопатот А2 е во прекин од наплатната рампа Запрешиќ до клучката Мокриче (правец Загреб-Крапина) и се пренасочува кон DC1.

Истрагата е во тек. Страшни фотографии беа објавени и на Фејсбук страницата „Полицијата запира“.