Познатиот српски пулмолог доктор Срѓан Лукиќ, кој живее и работи во Словенија, на својот профил на Твитер опиша како може да изгледа текот на болеста кај заразен со корона вирус: од блага, навидум занемарлива кашлица до хоспитализација и соочување со најголемиот страв – стравот од смртта.

– Првите неколку дена, не ни забележувате дека сте заразени. Само неколку пати кашлате. Потоа добивате треска. Добро, не е страшно, имате парацетамол. Ќе биде доволно. За секој случај, им кажувате на луѓето да ве избегнуваат. Нема потреба да одите на лекар. Температурата многу те омалаксува, вели пулмологот д -р Лукиќ, а потоа продолжува:

– Потоа за еден ден или два ќе забележите дека дишете брзо. Особено кога одите во тоалет, се чувствувате како да трчавте на маратон. Усните ви се малку посинети, прстите ви се побели. Добро, сепак е посериозно од што си помислил. Одиш на клиника, брисот е позитивен. КОВИД. А баш размислуваше да се вакцинираш…

Д -р Лукиќ понатаму опишува како вирусот брзо напредува.

– Изразот на лицето на докторката додека таа го гледа вашиот рентген и оксиметарот што го држи за прстот, не покажува дека е многу среќна. Тоа вели дека се забележува воспалението на двете бели дробови, а сатурацијата е малку намалена, никогаш не достигнувајќи 90%. Ве испраќа веднаш во болница. Чекаш таму некое време, но брзо те сместуваат“…

– Ти ставаат носен катетер за кислород. Велат, еве течат 4 литри, сатурацијата сега е добра. И навистина, таа е на 95%. Некако имате чувство дека дишете полесно. Ти даваат уште лекови, малку те боцкаат, но не е страшно, во ред е. Ви носат гуска но што сега…

Го зголемуваат протокот на кислород, медицинската сестра ве посетува на секој час.

– Се е во ред во утринската посета. Единственото нешто што лекарот рече е да го зголеми протокот на кислород малку. Сега е на 6 литри. Медицинската сестра потоа ве посетува секој час. И секој пат кога доаѓа го зголемува протокот. До ручек се зголемува до 10 литри. До вечера на 15. доаѓа некоја друга докторка да те види, наведува пулмологот.

Потоа додава дека „одеднаш забележувате дека повторно дишете побрзо и со тешкотија. Ги користиш сите мускули на градите за да го продлабочите здивот. Воздухот лесно влегува во вашите бели дробови, излегува уште полесно, но тоа не е доволно, бидејќи вашето тело ве тера дишете уште побрзо. И подлабоко. И не можете тоа да го контролирате. Сега веќе се плашите…

„Состојбата не е добра“

– Повторно доаѓа истата докторка, но овој пат таа не е сама. До неа има неколку медицински сестри. Некои ги познаваш, те посетиле утрото. Други пак првпат ги гледап. Лекарот ви вели дека состојбата не е добра и тие ќе мора да ве интубираат и да ве поврзат со респиратор. Се обидуваш да не паничиш, опишува пулмологот.

Мора ли баш на респиратор?

“Ги прашуваш дали баш мора? Тие велат дека во моментов тоа не е апсолутно неопходно, но не очекуваат ситуацијата да се подобри, барем не во следните неколку часа. И дека е подобро е да ве интубираат сега, полека, отколку да се направи кога ќе бидете во полоша состојба, среде ноќ, брзо, без седација и аналгезија, објаснува состојбата на пациентот д-р Лукиќ.

Илјада мисли и стравови

– А ако одбиете интубација? Ти велат дека вашите мускули за дишење ќе се уморат во одреден момент и дека дури и високиот проток на кислород нема да ви помогне. Џабе че бидат и 50-60 литри во минута ако ви се намали обемот на дишење. Исто така, постои можност за неинвазивна вентилација. За неа, треба да бидете свесни и да соработувате…

Лице в лице со смртта

Најтешкиот дел од размислувањето на пациентот е дали ќе преживее, а тоа му изгледаше толку далеку додека постојано зборуваа на телевизија дека треба да се вакцинираме, да носиме маски и да држиме дистанца. Понатаму, д -р Срѓан Лукиќ опишува како изгледа кога ја гледате смртта во очи:

– Се прашувате дали ќе преживеете? Докторката не одговара веднаш. Таа размислува што да ви каже. Ви вели дека механичката вентилација е вашата единствена шанса. Без тоа, речиси сигурно ќе умрете. Мускулите ќе се уморат, кислород во крвта ќе се намали и органите ќе почнат да откажуваат, еден по еден. До смрт…

Сепак требаше да се вакцинираш

– Докторката ви кажува дека механичката вентилација не може да ве излечи, но може да ви даде време. Време вашето тело, со помош на лекови, да се справи со КОВИД и неговите компликации. Тоа време е се што може да ви понуди. Немаш друга опција. Прифаќаш. И повторно се сеќаваш дека навистина размислуваше да се вакцинираш, заклучува пулмологот д -р Срѓан Лукиќ, пренесува Блиц.рс.