На 01.05.2023 околу 04:00 часот во СВР Битола е пријавено дека патнички воз кој сообраќал на релација Битола-Скопје, на железнички премин на ул.„Трајко Николоски“ со ул.„Леце Котески“ во Прилеп, во близина на железничката станица–Прилеп удрил во патничко моторно возило „поло“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Х.И.(76) од Крушево, кој починал на лице место.

Од доктор од итна медицинска помош била констатирана смрт.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од ОВР-Прилеп.