Синоќа во реката Колубарa се удави тинејџерот С.Ј. од селото Непричава, потврдија за Блиц од повеќе извори.

Давењето на младиот човек се случило во близина на стариот железнички мост на Колубара во Лајковац, околу 19 часот. Според неофицијални информации, С.Ј синоќа бил со своето друштво на роденденската прослава на пријател организиран на брегот на Колубара, кога во еден момент под се уште неразјаснети околности влегол во реката.

Бидејќи извесно време не излегувал од водата, толпата почнала да го бара и да го повикува, повикувајќи ја полицијата на местото на настанот.

За жал, неговото тело набрзо потоа било пронајдено во близина на местото на Колубара, недалеку од местото каде што последен пат бил виден, а екипа на итната помош можела само да констатира дека починал од давење.

Наредена е и обдукција на телото на малолетникот која треба да ја покаже причината за давењето.