Невреме пропратено со силен ветер и грмежи утрово го зафати Загреб. Силниот ветер урна бројни гранки, дрвја и огради низ градот, а загрепските пожарникари беа преплавени од повици на граѓани.

Загрепските пожарникари имале 11 интервенции за отстранување на дрвјата за само еден час. Поради паѓање на дрвја, некои линии се пренасочени, објави ЗЕТ.