Инфлуенсерката и активистка за правата на животните Елена Лара (31) од Мексико почина два дена откако наводно била подложена на липосукција.

Инфлуенсерката од од Мексико почина од белодробна тромбоза, наречена и белодробна емболија, во која згрутчувањето на крвта се движи од нозете до белите дробови.

Елена го основала засолништето за животни Cuacolandia, каде што има коњи, магариња и други животни, пишува Daily Mail . Кога засолништето беше на работ на затворање, Елена се придружи на OnlyFans за да собере пари за да го одржи засолништето отворено.

Регионалниот гувернер на Пуебло, Серхио Соломан, зборуваше по објавата за нејзината смрт.

„Длабоко жалам за смртта на Елена Лара, неуморен борец за одбрана на благосостојбата на животните. Спасувањето на илјадници коњи во лоши услови е доказ за нејзиниот живот и работа“, напиша гувернерот на Мексико на Пуебла Серхио Саломон на X.

Тој вети дека ќе го задржи засолништето отворено со помош на Министерството за животна средина. Екипата на Елена ја потврди нејзината смрт на Инстаграм.

„Со длабоко жалење ве известуваме за смртта на Елена Лара, претседател и основач на Kuakolandia, која, за жал, почина вчера, вторник, 19 март во 15:30 часот, од белодробна тромбоза која предизвика згрутчување во белите дробови “, се вели во соопштението на засолништето за животни.