В.Ќ, татко на дванаесет годишното девојче кое на прослава на роденден кај Шабац беше сексуално нападнато од А.И.(38), кој за ова беше осуден на 12 години затвор, ги откри деталите за овој случај кој се случи јуни минатата година.

– Ја повикал да се прошетаат и таа тргнала. Отишла затоа што му верувала, затоа што на него и на другите вработени гледа како на семејство. А потоа сексуално ја злоставувал – изјавил нејзиниот татко за Блиц и додал дека напаѓачот работел за нив.

Според родителите на девојчето, осомничениот секој ден бил во нивната куќа, го нарекувале син, го сметале за семејство.

– Го хранев со леб, него и целото семејство, жена, дете, татко, мајка. Секој ден ни беше дома, го гледавме како свој, таа го гледаше како член на семејството, јас му викав „сине“, син ми го нарекуваше брат. Никогаш ништо не забележавме, тој никогаш не беше лош со неа. Работниците ми кажаа дека еден месец секој ден острел нож, а јас го најдов во работилницата, не знам како, зошто, што сакал со него – изјави В.Ќ.

Појасни дека кобната ноќ поминала без проблеми, дека сите биле среќни и дека ништо не укажувало на злонамерите на осудениот А.И.

-Бевме на прославата на полнолетството со синот на колешката, сите дојдовме со семејствата, само тој сам. Седеше на две столчиња подалеку од мене. Не пијам, ја следев ситуацијата, но ништо не забележав, немаше да пропуштам сигурно ако можешеше да се погоди било што што му паѓа на ум. Се беше во ред додека не дојде тортата, потоа ја искористи гужвата – рекол таткото.

Таа потоа, продолжува тој, си играла со другите деца на платото пред салата за прослави.

– Тој тогаш исчезна. Го немаше веќе некое време, мислев дека е во тоалет, излегувам, го нема, прашувам други, никој не го видел – рече тој.

За тоа време, осудениот го пронашол девојчето меѓу другите деца и го повикал на прошетка.

– Ја повикла да се прошетаат и таа заминала со него. Замина затоа што му веруваше, па тој беше секој ден кај нас дома, на него и на другите вработени гледа како семејство – вели таткото и додава:

– Ништо не сфатила. Дошле до автомобил и таму тој нападнал … Таа била исплашена, шокирана, не можела да вреска, да повика помош, го изгубила гласот. Во еден момент кога имала многу болки, врескала, скокнала, не сум сигурен, се отргнала.

Мајката на девојчето С.Ќ. вели дека тој тогаш се однесувал како ништо да не се случило.

„Потоа и рекол дека се враќа на прославата, а таа да дојде за десет минути и никому да не кажува што се случило, особено не на татоко и“, објаснува мајката.

Девојчето, велат, се обидело да ги извести што се случило, испратила пораки до мајка ѝ и татко ѝ, но тие не пристигнувале, а потоа му се јавила на нејзиниот брат.

– Ни пратила пораки, но тие пораки, гледате како тоа се намести, не стигнаа. „Страшно е, излези“, напишало ќерка ми, а до сега не сум добила порака, а на нејзиниот телефон пишува дека се испратени. Рекла дека се сеќава дека нема да слушнеме од музиката, па веднаш му се јавила на својот брат – со болка во гласот, изјавила мајката на девојчето и додала:

– Тој дојде, ја имам таа слика во главата, со насмевка на лицето, среќен, ги рашири рацете и го прегрна мојот сопруг и уште двајца… И тогаш ми заѕвони телефонот.

Потоа дознала што се случило, излегла и го нашла девојчето која едвај зборувала од шок.

– Ми се јави син ми, ми рече брзо да излезам и да ја најдам. „Што е работата“, прашувам, вели, „Страшно е, нешто страшно се случи, само најди ја“. Истрчав надвор, таа тргна кон мене, се тресеше, се тетераше, ја прашав што е, а таа врескаше, плачеше, па ми рече „Мамо, Мачак ме силуваше!“, ја замолив да повтори, таа е дете, дали знае што значи тоа, „Што ти направи, те бакна ли?“, таа одговори: „Мамо, тој ми направи се“, се ми беше јасно. Потоа се онесвестила – едвај можела да ја опише оваа глетка која, како што вели, никогаш нема да може да ја избрише од сеќавањето мајката на девојчето.

Според нејзините зборови, на помош им дошол еден од работниците.

– Еден од работниците излезе, донесовме вода, ја поливме, ја освестивме, му реков да остане со неа додека одам да го најдам сопругот. Влегов во салата, го повикав сопругата, тој излета, а јас само му викнав „Мачак, ќе те убијам“ и истрчав. Маж ми го виде детето, разбра и тргна да го најде, но тој, знаејќи дека знаеме, побегна кога му го кажав тоа. Истрча низ задниот дел од ходникот, ја проби вратата – изјави С.Ќ.

Кривичниот совет на Вишиот суд во Шабац деновиве му изрече максимална затворска казна од 12 години за А.И.(38) од село кај Шабац поради обљуба врз девојка (12) од истото место, а адвокатот на семејството коментира дека правдата е задоволен во смисла на законот.

Адвокатката Билјана Боровчанин вели дека А.И мирно реагирал на пресудата како да му кажале некоја друга обична вест, односно како да очекувал таков исход.