На 13.12.2021 во 21.40 часот во угостителски објект на ул.„Прашка“ во Скопје, Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лиши од слобода К.Д.(39) од Скопје.

Тој бил баран по четири централни потерници, по издадени наредби на Основен суд Скопје 1, поради сомнение за сторени кривични дела „убиство“ по член 123 од Кривичниот законик од 2014 година, „тешка телесна повреда“ по член 131 и две кривични дела „учество во тепачка“ по член 132 од Кривичниот законик.

На него му била одредена и мерка притвор по сите четири наредби.

Лицето ќе биде предадено на казнено поправна установа.