Таткото на младата чешка тенисерка, Сара Бејлек, откако избори пласман во главната ждребка на „УС Опен“, ја фати за задникот ѝ ја бакна во уста. Видеото предизвика реакции во јавноста.

По срамниот поздрав, се огласи и Бејлек која го правдаше татко ѝ.

„Ја видов снимката и сакам да кажам дека тоа беше спонтана реакција на целиот тим. Ние се радувавме. Можеби изгледаше незгодно на некои, но веќе разговаравме со сите во тимот и ветувам дека тоа нема да се повтори“, рече Сара и додаде дека ако тоа се случело во Чешка, никој немало да има проблеми, но во САД сите го коментираат.

За потсетување, Сара изгуби во првото коло во турнирот од Људмила Самсонова (6:3, 6:1).