Три жени загинаа денеска во страшна сообраќајна несреќа во која автомобил „Тојота Јарис“ со љубљански регистерски таблички се судри со камион со задарски таблички во Хрватска.

Како што соопшти окружното државно обвинителство, патничките во патничкиот автомобил загинале, а за идентитетот и возраста на жртвите официјално не сакаат да зборуваат. Поради страшниот судир, пожарникарите морало да сечат лим во обидот да ги извлечат телата од целосно искршениот автомобил.

Засега е познато дека жената која управувала со „Јарисот“ изгубила контрола над возилото во подвозникот под задарскиот аеродром и преминала на десната страна под камион со задарски регистарски таблички кој доаѓал од правец на Задар.

Несреќата се случила околу 12 часот на жупанискиот пат ЖЦ-422 во близина на подвозникот во Доњи Земуник.

– Во Јарис со словенечки регистарски таблички загинаа жени на возраст од 66, 61 и 55 години. Најстарата е Словенка, а двете помлади жртви имаат хрватско презиме, најверојатно и двојно државјанство. Канцеларијата на окружното правобранителство сè уште истражува. 41-годишен маж го управувал камионот со задарски регистарски таблички. Според трагите, утврдено е дека изгубиле контрола над автомобилот и удриле во камионот – изјави Денис Сокол, заменик државен правобранителство во Задар.