Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа во Загреб кога автомобил излета од патот и се заби во бетонски столб, соопшти полицијата. Несреќата се случила околу 22:50 часот на раскрсницата од улицата Алеја Болоња и Шкорпикова.

Под засега неразјаснети околности, патнички автомобил изгубил контрола и удрил во бетонски столб. Возачот почина на самото место, а автомобилот е целосно уништен.

Сообраќајот долж Алеја Болоња во западен правец беше прекинат поради увидот. Се очекуваше полицијата утрово да објави како се случила несреќата, но се чини дека истрагата не успеала да ги открие точните причини за несреќата.

Имено, полицијата утрово повика сведоци да се јават за да ги утврдат околностите на несреќата.

„Вчера, на 22 јули, околу 22 часот и 50 минути на Алеја Болоња, на 136 метри западно од раскрсницата со улицата Шкорпикова, се случи сообраќајна несреќа во која автомобил „ситроен “удри во бетонските столбови на надвозник за пешаци. Возач загина во сообраќајна несреќа, соопшти полицијата.