Мотоциклистот Елвис Топчагиќ (38) го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа што се случи на 4-ти август во 22:30 часот на регионалниот пат Грачаница – Срнице, во населбата Доборовци кај босанскиот град Грачаница.

Неразјаснети околности

Имено, под засега неразјаснети околности, и според првите полициски информации, мотоциклистот Елвис Топчагиќ од соседното село Соко изгубил контрола над мотоциклот Јамаха, излетал од патот, удрил во бетонски пропуст, а потоа и во блиското дрво. Несреќниот мотоциклист потоа паднал по падината и застанал на асфалтниот пат, каде останал да лежи мртов.

Смртта ја констатирал дежурниот лекар во Здравствениот дом Грачаница.

Патролата на ПС Грачаница и криминалистичките инспектори наскоро пристигнале на лице место, а истрагата ја водел кантоналниот обвинител од Тузла.

Според наредбата на обвинителот, телото на повредениот мотоциклист е пренесено на одделот за патологија на Универзитетскиот медицински центар Тузла за обдукција.

Како што дознавме од локалните жители на Доборовац, кацигата на Топчагиќ се скршила кога тој паднал, а потоа наводно го скршил вратот, пишува „Аваз“.

Сопругата и децата доживеале шок

Според Един Хаџиќ, кој наишол на местото на несреќата непосредно по смртта на Топчагиќ, видел дека сопругата и двете деца на Топчагиќ дошле со автомобилот. Тие во шок го гледале смачканиот мотоцикл и телото на нејзиниот сопруг и татко на децата.

– Не можеа да доживеат нешто полошо во животот од ова, со сопствени очи да видат сцена од која е тешко да се остане нормален. Наидов на мотор и веднаш реков дека децата треба да се тргнат настрана за да не доживеат трауми до крајот на животот, вели Хаџиќ.

Елвис го купил моторот пред 3 месеци

Претседателот на локалната заедница Соко, Мирзет Топчагиќ, вели дека загубил голем пријател. Тој додаде дека Елвис го купил мотоциклот неодамна, пред три месеци. Инаку, Топчагиќ бил вработен во компанијата „Пламиго“.