Во тешка сообраќајна несреќа што се случи во средата вечерта кај селото Велико Црниче кај Пожаревац, Оливер Ѓуриќ (32) почина на самото место кога удрил во дрво, откако се тркал со неговиот сосед А.С. (24).

Несреќата се случила кога автомобил „пасат“ управуван од Ѓуриќ и „мазда“ управуван од А.С се судриле додека се движеле во иста насока, по што, од силината на ударот, двете возила се превртеле.

Според медиумите, за несреќата да биде уште поголема, смртта на Ѓуриќ ја гледале неговата бремена сопруга, како и неговите деца, кои биле во третиот автомобил, пишува српски Курир.

– Ѓуриќ бил зад воланот на „пасат“, а А.С. возел „мазда“. Двајцата се тркаа, и во еден момент А.С го престигна Ѓуриќ, како резултат на што изгуби контрола и се преврте на покривот. Ѓуриќ, за да избегне удар во „Маздата“, го сврте воланот настрана и излета од патот. За жал, удрил во дрво и починал, објаснува изворот и додава дека А.С., наводно, имал 0,5 промили.

А.С е уапсен по несреќата под сомнение дека сторил тешко кривично дело против безбедноста во јавниот сообраќај, за што му се заканува казна затвор од една до осум години. Нему му е одредена мерка притвор до 48 часа и ќе биде предаден на распит.

Соговорникот вели дека Ѓуриќ и А. С. се соседи, како и дека добро се познавале.

– Тие се познаваат долго време и доста добро. Слушнав дека кобната вечер биле на прослава на годишнина од брак и дека се враќале од Сребреното Езеро. И двајцата возеа малку побрзо и се зборува дека се тркале, не знам дали е тоа вистина, не сум видела. Се вели дека А.С. прво преминал во спротивната лента и удрил во бетонски столб и се превртел на покривот, по што возилот се вратило на улица, а Оливер, за да го избегне, излетал и удрил во дрво, вели една сосетка и продолжува:

– Сопругата и децата на Ѓуриќ не беа во автомобилот со него, беа во друг автомобил, но за жал, ја видоа несреќата.

Соседите на Ѓуриќ наведуваат дека не се сеќаваат на таква трагедија.

– Оливер беше толку добро момче, татко на три мали деца, вреден, искрен. Не можам да опишам колку ми е тешко. Неговите родители работат во Италија, а тој има сестри. Тој човек не знаеше да се одмори, постојано правеше нешто, вели сосетката.

Сопругата на Оливер Đуриќ се прости од таткото на своите деца на Фејсбук со шокантни зборови.

– Биди најдобар ангел на овој свет, чувај ме да бидам силна и да ги сочувам нашите три принцези од секакво зло. Ќе те сакам додека дишам – напишала несреќната жена.