Даниел Ц. (32), татко на четири деца, загина во сообраќајна несреќа во новосадската приградска населба Каќ во четвртокот, додека брзал да стигне на своето работно место.

Трагедијата се случила околу 5 часот наутро, кога Даниел со автомобил „алфа ромео“ излетал од патот и удрил во дрво.

– Постои сомнеж дека причината за несреќата е неприлагодена брзина, рекол извор за српските медиуми.

Познаници на жртвата велат дека се сомневаат дека Даниел кобниот ден брзал кон работното место бидејќи се успал.

– Даниел има четири деца, а неговата сопруга е повторно бремена. Веројатно влегол во кривина со голема брзина, излетал и удрил во дрво, бидејќи се обидувал да стигне на работа на време, велат познаниците и продолжуваат:

– Работеше во објект за брза храна, а планираше и да отвори сопствена ќебапчилница со сопругата, додаваат тие.

Жител на населбата Каќ за српски Курир вели дека уништението автомобил бил забележан дури еден час по несреќата.

– Утрово минував покрај местото на несреќата и видов автомобил преполовен, од него речиси ништо не остана. Наоколу имаше расфрлани детски седишта. Подоцна дознав дека телото е внатре, но дека никој не го видел. Лекарите кои пристигнаа можеа само да ја констатираат смртта, вели еден сосед.

– Голема трагедија, тој остави зад себе четири деца, петто на пат, како и родители и браќа. Не дај Боже на никој…