Соња Савиќ е родена на 15 септември 1961 година во Чачак,а умира на 47-годишна возраст, поточно на 23 семптември 2008 во Белград, како последица на прекумерна доза наркотици. Пронајдена е во својот стан на улица Куршулинова, погребана во селото Долна Горевница. Нејзините улоги ќе влезат во аналите на југословенската, подоцна српската антологија, но многу може да научите од нејзините размислувања, мисли, зборови.

Актерката Соња Савиќ отсекогаш била придружена со гласот дека е млада, неразбрана и чудна, но деталите од нејзиниот живот се помалку познати во јавноста. Таа своевремено беше хероина. Живееше краток живот, но остави трага во уметноста, културата, животот, пишува Glossy.rs

Таа доаѓа во Белград од родниот Чачак да ја испроба својата глума, која најмногу ја сакаше. Се запишала на Факултетот за драмски уметности во класата на Миња Дедиќ, и заедно со неа, во тој период студирале глума и Зоран Цвијановиќ, Светислав Гончиќ, Жарко Лаушевиќ, Бранимир Брстин.

Уште на самиот почеток на нејзината актерска кариера, таа беше придружена со контроверзни приказни. Во една прилика, на новинарско прашање дали имала емотивна врска со Раде Шербеџија, со кого го снимила познатиот филм „Уна“, таа го прекина интервјуто.

– Фасцинирана сум од Раде Шербеџија. Го обожавам и секогаш ќе го ставам високо на пиедесталот на луѓето што сум ги сретнала во животот. Не гледав многу негови претстави пред да го запознаам, но затоа гледав многу филмови. Сепак, тоа не ме фасцинираше, го почитував – изјави легендарната Уна Војводиќ по снимањето на споменатиот филм.

Од друга страна, на прашањето со кого се дружи кога не снима филмови и серии, таа одговори:

„Хм, да! Јас сум некако среќна, слушнавте колку пати споменувам дека изгледа како да сум навистина многу среќна, но всушност, јас навистина ја немам; јас сум несреќна девојка. Јас висам надвор со поширок круг луѓе со кои пораснав некаде петнаесет години“, рече Соња во една прилика.

После тоа, сними бројни филмови.

Со текот на времето, таа започна да се дружи со Милан Младеновиќ и целиот состав на групата „ЕКВ“. Многумина велат дека токму тогаш таа за прв пат стапила во контакт со наркотични средства, но ја запознала и нејзината голема и единствена љубов, џез-музичарот Влајко Лалиќ. Многумина велат дека сонувала да стане негова сопруга.

Таа велеше дека еден од најтешките моменти во нејзиниот живот, покрај смртта на нејзиниот татко, беше денот кога Влајко го напушти овој свет во 1990 година. Поради големо невреме, неговиот едриличар потона, а Соња беше во депресија месеци подоцна поради неговата смрт. Веднаш заминала во Словенија, каде што останала скоро десет години, се вратила во Србија и се вратила на филмското платно, но не во оној степен што го стори претходно.

И сонуваше за брак и деца. Таа имаше само 15 години кога се в loveуби во Влајко, а тој беше и останува нејзината единствена убов.

“Кога бев млад, честопати замислував дека ќе имам брак и семејство со човек кој бескрајно го сакам и на кој целосно ќе му се посветам. Имав голема loveубов. Уште кога тој го напушти мојот живот, кога имав дваесет години -невет, се сметам за вдовица “, рече Соња.

Многумина велат дека тогаш влегла во проблемите што ги носи конзумирањето на кокаин и хероин. За време на интервјуто, еден новинар ја прашал дали користи некаков вид наркотици, а таа одговорила без да помисли дека нејзината најголема желба е да работи со чиста глава и срце, но дека проблемот е што камерата гледа сè.

„Не, не сум консумирала, освен во општество каде што се консумираше со алкохол. Генерално! Само канабисот може да ме придвижи во некои повисоки сфери и да ме отвори кон славеничко чувство на овој сиромашен и мизерен свет. Амброзија се користеше за церемонии во античките цивилизации за највисоките аристократски семејства“, рече Соња.

Актерката, која беше симбол на новиот бран белградски уметници, кршеше табуа, живееше пред своето време и честопати беше погрешно разбрана. Неколку години живееше и работеше во Словенија, каде што ја третираа како голема ѕвезда.

„Немам претстава зошто лошо ми оди во градот во кој живеам, во земјата од каде што доаѓам. Да не беше Словенија, немаше да ги преживеам 90-тите години на минатиот век, а истото важи и за овој пат. Би сакала да добијам средства и да направам само уште еден модерен сајбер мјузикл кој ќе прерасне во клуб, но се чини дека овој град нема афинитет кон мене. Често ги слушам како велат дека сум претерана личност, иако кога работам никогаш не сум како тоа, прашај кој сакаш “, рече Соња во една прилика.

Но, пороците и се одбија од главата на 23 септември 2008 година, кога беше пронајдена мртва во стан на улицата Курсулина. Лекарите успеале да ја констатираат смртта, а според официјалните податоци, таа починала по обдукцијата поради преголема доза наркотици на 48-годишна возраст.