Девојчето помина скоро една година во кома.

Петра Вјештица од Ниш страдаше од тумор на мозокот од двегодишна возраст. Од 2017 година, таа беше оперирана пет пати. По последниот обид за лекување во Истанбул, таа се врати во Србија во сериозна состојба. Помина речиси една година на кислород, со затворени очи и несвесна за нејзината несреќа. Во април годинава, по долгогодишна борба, нејзиното срце престана да чука – тивко и далеку од очите на јавноста.

Таа почина во болницата во Ниш, на кислород и со нејзината мајка до неа. Според Марина Адамовиќ, иницијаторка на Добротворната банка, лекарите се обиделе да ја тргнат од апаратот, но безуспешно. „Подолго време се подготвуваше за сонот во кој падна по скоро една година кома“, вели таа.

Информацијата за нејзината смрт, потивка од борбата што ја водеа и граѓани и јавни личности, ја потврди Марина, велејќи:

– Затоа што цело време беа во болница, тоа се случи толку тивко, тивко … – рече таа во интервју за Телеграф.рс.

Претходно, во јуни минатата година, Марина кажа дека се уште се собираат пари за лекување на Петра и дека нејзините родители се надеваат дека ќе заминат во Сиетл, каде битката со туморот ќе продолжи. Таа рече дека се вратиле од Истанбул без надеж и дека детето било во кома.

На родителите им било најтешко кога слушнале дека нема спас.

– Најтешко беше кога докторот во Белград директно му рече на нејзиниот татко дека е ретко детето да преживее со таа дијагноза. Потоа отидоа во Турција и се бореа – се сеќава Марина, додавајќи дека нејзините родители сега само сакаат да го зачуваат споменот за неа.

Тоа го изјавија и во објава на Фејсбук на која корисниците им испратија поддршка и љубов.

– На 11 април, во 3 часот наутро, срцето на нашата Петрица престана да чука. Горди сме и благословени што сме нејзини мајка, татко и чичко и дека таа е наша ќерка и помала сестра. Таа нè научи што е безусловна бескрајна љубов, што е среќа, што навистина значи да се биде добар, благороден, сочувствителен … Ни покажа како изгледа да се биде навистина храбар, борбен и зошто се вика Петра (карпа) – изјавија родителите кога ја објавија тажната вест.

Покрај податоците за погребот, тие истакнаа дека тој бил одржан за време на епидемијата на вирусот корона и дека не би сакале никој да биде загрозен.

– Заради пандемијата на коронавирус, сакаме ризикот од ширење на вирусот, како резултат на собирање на поголем број на луѓе, да се сведе на минимум, бидејќи не сакаме никој да страда и да биде загрозен. Знаеме дека сте со нас во вашите мисли и срца сега, бидете и утре, како што бевте за цело време на нејзиното лекување. Бидете утре во тоа време во најблиската црква до вас…

Донесете еден цвет и свеќа, и наместо скапи букети, венци и аранжмани, уплатете пари за децата што се корисници на фондацијата „Биди хуман“, испратете хуманитарна СМС -порака. Слободно носете блуза со некои цртани ликови што ги сакаше Петра – Frozen, Patrol Paws, Маша и Медо, Mini и Pata. Таа најмногу сакаше срца и би сакале да ѝ оставите срца во коментар, без солзи и сочувство, затоа што знаеме и чувствуваме цело време дека сте со нас во сè, како и во сета тага што таа замина … Ви благодарам на сите за сè. Ви благодарам од сè срце – стои во објавата на Фејсбук страницата „Против Туморот на Петра“.