Турист загинал кога никој не забележал дека останал без свест откако удрил со глава додека се спуштал на тобоганот во хотел со пет ѕвезди.

Обвинителите ја истражуваат смртта на Али Чилга, која се случи по несреќата во хотел со пет ѕвезди во Манавгат, во југозападната турска провинција Анталија. 65-годишникот бил во хотел со семејството на долгоочекуваниот одмор.

Надзорните снимки покажуваат како турист спушта со глава по долг тобоган во луксузно одморалиште. Тој останува под вода откако удрил со главата во бетонскиот под од базенот.

Неколку пливачи поминуваат покрај онесвестениот маж пред двајца туристи на крајот да го забележат околу една минута откако тој се спушти на лизгалиштето.

Друг човек – веројатно дежурниот спасител на хотелот – може да се види како брзо се приближува откако скокнал во водата. Тие го легнаа Али покрај базенот пред да започнат со напорите за реанимација.

Турчинот – чиј роден град не е откриен од властите – беше однесен во болница по трагедијата на 26 јуни. Тој почина една недела по несреќата на 3 јули. Локалните медиуми јавуваат дека Али бил предупреден од спасител на базенот да не се спушта со главата надолу.