Маж (44) се удави вчера на плажата Марјанска во Сплит, откако му се слошило во водата. Влегол во морето и тогаш му се слошило, објавија хрватските медиуми. Неговите пријатели го извлекле на брегот и се обиделе да му помогнат, но безуспешно.

Полицијата нешто по 14 часот добила дојава за несреќата, брзата помош пристигнала на Марјанската плажа, но за жал не успеала да го спаси човекот кој со двајца пријатели запловил кон Лубинското пристаниште.

– Во 14 часот и 45 минути пристигнала брза помош која констатирала смрт на маж – изјави вчера за порталот Далмација Антонела Лолиќ, портпарол на ПУ на Сплит-Далмација.

Давењето се случило бидејќи на човекот му се слошило во морето. Судскиот совет ќе ја утврди причината за смртта.

– Еден човек скокнал од бродот и му се слошило, пријателите го извлекле на брегот. Брзата помош пристигнала за две минути – изјавиле очевидци за споменатиот портал.