Хрватската полиција објави дека е утврден идентитетот на осум загинати лица во страшната несреќа кај Славонски Брод, кога косовски автобус излета од автопатот и се преврте.

Хрватските медиуми јавуваат дека продолжува постапката за утврдување на идентитетот на уште две лица.

Во полициското соопштение се наведува и дека против возачот, осомничен 52-годишен косовски државјанин, ќе биде поднесена кривична пријава под сомнение дека предизвикал сообраќајна незгода, а потоа тој ќе биде предаден на државното обвинителство во Славонски Брод за понатамошна постапка.

Досега полицијата утврди дека 52-годишниот косовски државјанин, кој возел автобус со косовски национални регистарски ознаки, не се движел по средина од обележаната сообраќајна лента, туку ја преминал устата и излетал на тревникот, а потоа автобусот се превртел на страна.

Во оваа сообраќајна несреќа загинаа 10 лица, 15 лица се здобија со тешки телесни повреди, додека 30 лица со полесни повреди.

Повредените биле пренесени во болницата во Славонски Брод за укажување на лекарска помош, каде биле задржани на понатамошно лекување.

Возачот на автобусот е осомничен за предизвикување сообраќајна несреќа, за која е предвидена максимална казна до 15 години затвор.