Вчера на социјалните мрежи се прошири видео снимка од хеликоптер кој лета над Кандахар во Авганистан, додека маж виси на јаже подолу. Од видеото не беше јасно дали лицето било врзано со јаже или обесено, како што тврдат некои луѓе кои го споделија видеото.

Корисниците на социјалните мрежи, кои го споделија шокантното видео, рекоа дека „Талибанците обесија човек кој работел за американската војска“.

Видеото на Твитер го сподели и американскиот сенатор Тед Круз.

„Ова застрашувачко видео ја покажува авганистанската катастрофа на Џо Бајден: Талибанците обесија човек од американски хеликоптер“, напиша Круз во описот на видеото.

Меѓутоа, странските медиуми објавија дека видеото е вистинско, но дека прикажува личност која е жива.

Кога е снимено видеото?

Не е познато кога е снимено видеото, но се појави на Интернет на 30 август и брзо се прошири.

„Талиб Тајмс“, профил на Твитер, кој тврди дека е официјална веб-страница на Исламскиот емират на Авганистан, го објави видеото на 30 август.

– Нашите воздухопловни сили! Во моментов, хеликоптери на воздухопловните сили на Исламските Емирати летаат над градот Кандахар и патролираат низ градот – напишаа во описот на видеото.

Што може да се види на видеото?

Првата теорија

Врз основа на она што звучи како славенички знак на Твитер профил поврзан со Талибанците, некои луѓе на Интернет тврдеа дека милитантна група убила едно лице и го обесила неговото тело за американски хеликоптер.

Тие рекоа дека наводно станува збор за лице кое работело за американската војска.

Втората теорија

Сепак, страницата за проверка на фактите Сноупс тврди дека човекот од видеото е жив. Тој виси и им мавта на луѓето за време на градската патрола, се вели во извештајот.

Сноупс тврди дека човекот на видеото дефинитивно е жив и виси од појасот, пренесува India Today.

Прашањето е што прави човек во воздух и зошто не патролирал од внатрешноста на хеликоптерот?

Неколку авганистански експерти, повикувајќи се на талибански извори, рекоа дека снимката покажува пилот обучен од САД и ОАЕ, заедно со талибански војник, кој се обидува да постави знаме над јавна зграда од небо. Сепак, се верува дека мисијата не успеала.