Силен земјотрес, со јачина од 8,2 степени по Рихтеровата скала денеска го погоди брегот на американската држава Алјаска. По земјотресот активирана е тревога за можно цунами.

Силниот земјотрес е евидентиран на околу 91 километар источно-југоисточно од Перивил, Алјаска, и се случи околу 22:15 часот, среда навечер, по локално време, односно утрово по централноевропско време, соопшти Американскиот геолошки завод.

Регистриран на длабочина од 46,7 км, земјотресот се смета за плиток. Плитки земјотреси се со длабочина помеѓу 0 и 70 километри. Следуваа најмалку два силни вторичини потреси, со магнитуда од 6,2 и 5,6 степени според Рихтеровата скала, соопшти геолошкиот завод.

На Алјаска, Националниот центар за предупредување за цунами издаде тревога за јужните делови, Полуостровот и крајбрежните области на Пацификот од Хинчинбрук до преминот Унимак.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами издаде предупредување за американската држава Хаваи и американската пацифичка територија Гуам.

Не е познато дали има повредени или повредени во овој разорен земјотрес, како и нема извештаи за штети.

На социјалните мрежи се појавија снимки од безбедносните камери, кои снимија драматични сцени за време на земјотресот.

На една од снимките може да се слушне како се се крши, додека луѓето во паника се обидуваат да најдат засолниште во куќата.

Од силината на земјотресот, камерата паѓа во еден момент додека во позадина се слушаат врисоците на станарите.

Ова е најзначајниот земјотрес во светот од 2018 година, а најсилен во Северна Америка од 1965 година.