Репрезентативецот на Данска Кристијан Ериксен колабираше на теренот на Паркен во Копенгахен, на мечот меѓу домаќинот Данска и Финска во рамки на Европското првенство.

Во моментов се уште треа обидот за реанимација на Ериксен на тревата во Копенхаген.

Во тоа прво се обидеа неговите соиграчи, кои откако не успеаја на теренот беа со солзи во очите.

Ериксен има само 29 години.