СТАТИЈАТА ПОЧНУВА ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ!

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА! НАШИОТ ПОРТАЛ ЗА МЕСЕЦ АВГУСТ ВИ НУДИ СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ЗА БАНЕР РЕКЛАМИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА 50% ПОПУСТ! ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА И ДАЈТЕ МУ КРИЛЈА НА ВАШИОТ БИЗНИС

СО САМО ЕДЕН КЛИК И ЛАЈК НА НАШАТА ОФИЦИЈАЛНА СТРАНИЦА МОЖЕ ДА ГИ СЛЕДИТЕ НАЈНОВИТЕ И НАЈБРЗИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА, БАЛКАНОТ И СВЕТОТ! БИДЕТЕ ПРВИ ИНФОРМИРАНИ СО САМО ЕДЕН КЛИК!

Братот на убиецот од Цетиње објави писмо и ја шокираше јавноста: „Мојата рака би му пресудила…“

Бошко Бориловиќ, братот на масовниот убиец од Цетиње Вук Бориловиќ, се обратил до редакцијата на РТВ Цетиње до која испратил писмо со барање истото да се објави.

Писмото што го објави РТВ Цетиње го пренесуваме во целост.

„Мојата рака би му пресудила“

– На овој начин сакам да се обратам и да изразам сочувство до семејствата и соседите на жртвите, а и самиот не знам како. Сите беа добри и чесни луѓе и знам дека ниту еден мој збор не може да им ја олесни тагата и маката на нивните најблиски. Жал ми е што јас и моето семејство не сме на местото на нивните најблиски, за да не мора да ја поднесуваат оваа болка и страдање.

Цел живот се борев за некаков животен мир и среќа за сите, но веќе тоа го немаме, ниту пак ќе ги имаме, ниту пак ќе ги имаат оние што ги загубија своите најблиски кои загинаа, ниту виновни, ниту должни од нашиот несреќник.

Доколку и едно влакно на мојата глава во животот помислеше дека е роден за такво злосторство, мојата рака ќе му судеше.

Нема зборови за оправдување или утеха

Не му го знам гробот, ниту сакам да знам, бидејќи нема ниту еден збор за оправдување или утеха за делото што го направил.

Само не сакам никој да ја доживее судбината на нивните семејства и мојата, која сега е безначајна и уништена – пишува во писмото Бошко Бориловиќ.

Да потсетиме, Вук Бориловиќ со ловечка карабина уби десет свои соседи и рани шестмина од нив. Самиот е убиен по крвавиот поход, но се уште не е утврдено дали бил неутрализиран од полициски куршум или тоа го направил неговиот сосед Ненад Калуѓеровиќ, за кој се верува дека спречил уште поголем масакр во Цетиње.